Will has logged 70 entries for films during November 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nativity!

Nativity!

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Bachelor and the Bobby-Soxer

The Bachelor and the Bobby-Soxer

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Deadpan

Deadpan

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
All Day/I Feel Like That

All Day/I Feel Like That

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Western Deep

Western Deep

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
World Cinema

World Cinema

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Lego Star Wars Holiday Special

The Lego Star Wars Holiday Special

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Welcome to Marwen

Welcome to Marwen

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Alan Partridge: Alpha Papa

Alan Partridge: Alpha Papa

2013
×
★★★★
Edit this entry  
19
David Attenborough: A Life on Our Planet

David Attenborough: A Life on Our Planet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Roger Waters: The Wall

Roger Waters: The Wall

2014
×
★★★½
Edit this entry  
18
Guest House Paradiso

Guest House Paradiso

1999
×
★½
Edit this entry  
18
As I Was Moving Ahead Occasionally I Saw Brief Glimpses of Beauty

As I Was Moving Ahead Occasionally I Saw Brief Glimpses of Beauty

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Original Cast Album: Company

Original Cast Album: Company

1970
×
★★★½
Edit this entry  
17
Pink Floyd: Live at Pompeii

Pink Floyd: Live at Pompeii

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Prince - Sign o' the Times

Prince - Sign o' the Times

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Last Waltz

The Last Waltz

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Cat in the Hat

The Cat in the Hat

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Diana: In Her Own Words

Diana: In Her Own Words

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Varda by Agnès

Varda by Agnès

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Women Reply

Women Reply

1975
×
★★★
Edit this entry  
13
Kung-Fu Master!

Kung-Fu Master!

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Six by Sondheim

Six by Sondheim

2013
×
★★★½
Edit this entry  
13
Desperately Seeking Susan

Desperately Seeking Susan

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Daguerréotypes

Daguerréotypes

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Documenteur

Documenteur

1981
×
★★★½
Edit this entry  
12
Mur Murs

Mur Murs

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Salut les Cubains

Salut les Cubains

1963
×
★★★
Edit this entry  
12
Lions Love

Lions Love

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Kid Stays in the Picture

The Kid Stays in the Picture

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
One Minute For One Image

One Minute For One Image

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Beaches of Agnès

The Beaches of Agnès

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
How to Steal a Million

How to Steal a Million

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Two for the Road

Two for the Road

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
To Die For

To Die For

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
I Knew It Was You: Rediscovering John Cazale

I Knew It Was You: Rediscovering John Cazale

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry