Sort by

stefanielaine has logged 85 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
The Punisher

The Punisher

2004
×
★★½
Edit this entry  
21
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Death of

The Death of "Superman Lives": What Happened?

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Hellboy

Hellboy

2004
×
★★★
Edit this entry  
16
Hook

Hook

1991
×
★★★½
Edit this entry  
14
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★
Edit this entry  
14
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Edit this entry  
13
National Treasure

National Treasure

2004
×
★★★★
Edit this entry  
13
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★½
Edit this entry  
09
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★
Edit this entry  
06
Serendipity

Serendipity

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Racing Extinction

Racing Extinction

2015
×
★★½
Edit this entry  
05
Sherlock: The Abominable Bride

Sherlock: The Abominable Bride

2016
×
★½
Edit this entry  
04
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Freakonomics

Freakonomics

2010
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Search for General Tso

The Search for General Tso

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
And the Oscar Goes To...

And the Oscar Goes To...

2014
×
★★½
Edit this entry  
01
Home

Home

2015
×
★★★★
Edit this entry  
01
Serpico

Serpico

1973
×
★★★½
Edit this entry  
31
Aliens

Aliens

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Alien

Alien

1979
×
★★★½
Edit this entry  
30
Last Day of Freedom

Last Day of Freedom

2015
×
Read the review Edit this entry  
30
Claude Lanzmann: Spectres of the Shoah

Claude Lanzmann: Spectres of the Shoah

2015
×
★★★½
Edit this entry  
30
Chau, Beyond the Lines

Chau, Beyond the Lines

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Body Team 12

Body Team 12

2015
×
★★★½
Edit this entry  
30
A Girl in the River: The Price of Forgiveness

A Girl in the River: The Price of Forgiveness

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
We Can't Live Without Cosmos

We Can't Live Without Cosmos

2014
×
★★★★
Edit this entry  
30
Sanjay's Super Team

Sanjay's Super Team

2015
×
★★★★
Edit this entry  
30
Prologue

Prologue

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
30
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bear Story

Bear Story

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Stutterer

Stutterer

2015
×
★★★★
Edit this entry  
30
Friend

Friend

2015
×
★★★
Edit this entry  
30
Everything Will Be Okay

Everything Will Be Okay

2015
×
★★★★
Edit this entry  
30
Day One

Day One

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Ave Maria

Ave Maria

2015
×
★★★½
Edit this entry  
29
Do I Sound Gay?

Do I Sound Gay?

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Kingpin

Kingpin

1996
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Atari: Game Over

Atari: Game Over

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Multiplicity

Multiplicity

1996
×
★★½
Edit this entry  
24
Stripes

Stripes

1981
×
★★★½
Edit this entry  
23
Hulk vs. Wolverine

Hulk vs. Wolverine

2009
×
★★
Edit this entry  
23
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★½
Edit this entry  
22
Nine to Five

Nine to Five

1980
×
★★★★
Edit this entry  
22
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★
Edit this entry