Josie has logged 254 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
What's Eating Gilbert Grape

What's Eating Gilbert Grape

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Shakespeare in Love

Shakespeare in Love

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Girl Who Leapt Through Time

The Girl Who Leapt Through Time

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Santa Clause 3: The Escape Clause

The Santa Clause 3: The Escape Clause

2006
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Speak

Speak

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Simpsons Christmas Special

The Simpsons Christmas Special

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Maggie Simpson in The Longest Daycare

Maggie Simpson in The Longest Daycare

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Planet of the Couches

Planet of the Couches

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Playdate With Destiny

Playdate With Destiny

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Maggie Simpson in The Force Awakens from Its Nap

Maggie Simpson in The Force Awakens from Its Nap

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Simpsons: The Good, the Bart, and the Loki

The Simpsons: The Good, the Bart, and the Loki

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
12
The Simpsons in Plusaversary

The Simpsons in Plusaversary

2021
×
Read the review Edit this entry  
11
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sing

Sing

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Uncharted: Live Action Fan Film

Uncharted: Live Action Fan Film

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Into the Woods

Into the Woods

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Halloween

Halloween

1978
×
Read the review Edit this entry  
15
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Of Mice and Men

Of Mice and Men

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Pinocchio

Pinocchio

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Snow White and the Seven Dwarfs

Snow White and the Seven Dwarfs

1937
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Cinderella

Cinderella

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Cinderella

Cinderella

2021
×
Read the review Edit this entry  
30
Reminiscence

Reminiscence

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Respect

Respect

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Kill Bill: The Origin of O-Ren

Kill Bill: The Origin of O-Ren

2003
×
★★★
Edit this entry  
26
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
Read the review Edit this entry  
25
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Good Morning

Good Morning

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Tales from Earthsea

Tales from Earthsea

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry