• Narc

    ★★★

  • Session 9

    ★★★

  • Amélie

    ★★★★½

  • Sexy Beast

    ★★★★

  • Werckmeister Harmonies

    ★★★★½

  • Dancer in the Dark

    ★★★★

  • The Iron Giant

    ★★★★

  • Ravenous

    ★★★★

  • Fear and Loathing in Las Vegas

    ★★★★★

  • The Big Lebowski

    ★★★★★

  • Twilight of the Ice Nymphs

    ★★½

  • Funny Games

    ★★★★★

  • Romeo + Juliet

    ★★★★

  • DragonHeart

    ★½

  • Breaking the Waves

    ★★★★

  • Living in Oblivion

    ★★★

  • Ed Wood

    ★★★½

  • Chungking Express

    ★★★★½

  • In the Mouth of Madness

    ★★★★

  • The Flintstones

    ★★

  • 71 Fragments of a Chronology of Chance

    ★★★½

  • Cemetery Man

    ★★★

  • Savage Harvest

    ★★

  • The Thief and the Cobbler

    ★★★★★

  • Jurassic Park

    ★★★★½

  • The Muppet Christmas Carol

    ★★★★½

  • Careful

    ★★★★

  • Bad Lieutenant

    ★★★½

  • El Mariachi

    ★★★½

  • Benny's Video

    ★★★★

  • Twin Peaks: Fire Walk with Me

    ★★★½

  • Highway Patrolman

    ★★★★

  • Prospero's Books

    ★★★½

  • Point Break

    ★★★

  • Barton Fink

    ★★★★★

  • Miller's Crossing

    ★★★★★

  • GoodFellas

    ★★★★★

  • The Reflecting Skin

    ★★★★½

  • Total Recall

    ★★★★

  • King of New York

    ★★★½

  • Dekalog

    ★★★★★

  • Meet the Feebles

    ★★★

  • Do the Right Thing

    ★★★★★

  • The Seventh Continent

    ★★★★

  • The 'Burbs

    ★★★

  • Hellbound: Hellraiser II

    ★★★½

  • Big Time

    ★★★½

  • Drowning by Numbers

    ★★★½

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★★

  • Beetlejuice

    ★★★

  • Sorority Babes in the Slimeball Bowl-O-Rama

    ★★

  • Moonstruck

    ★★★★

  • The Hidden

    ★★★½

  • The Princess Bride

    ★★★★

  • The Belly of an Architect

    ★★★½

  • Wings of Desire

    ★★★★

  • Dolls

    ★★½

  • Raising Arizona

    ★★★★

  • Killing Spree

    ★★½

  • The Fly

    ★★★★

  • Manhunter

    ★★★½

  • Big Trouble in Little China

    ★★★★½

  • Down by Law

    ★★★★★

  • The Sacrifice

    ★★★★½

  • Chopping Mall

    ★★★½

  • To Live and Die in L.A.

    ★★★★

  • Re-Animator

    ★★★★★

  • Demons

    ★★★

  • A Zed & Two Noughts

    ★★★★½

  • Legend

    ★★★½

  • Mishima: A Life in Four Chapters

    ★★★★

  • Body Double

    ★★½