• Coffy

    ★★★★

  • Pat Garrett & Billy the Kid

    ★★★★

  • The Holy Mountain

    ★★★★★

  • High Plains Drifter

    ★★★

  • Soylent Green

    ★★★★

  • The Long Goodbye

    ★★★★½

  • Aguirre, the Wrath of God

    ★★★★

  • Lucifer Rising

    ★★★★

  • Don't Torture a Duckling

    ★★★

  • The Discreet Charm of the Bourgeoisie

    ★★★★

  • Deliverance

    ★★★★½

  • Cut-Throats Nine

    ★★★½

  • Images

    ★★★★

  • Zorgon: The H-Bomb Beast From Hell

    ★★½

  • Solaris

    ★★★★

  • Cabaret

    ★★★★½

  • The Mattei Affair

    ★★★½

  • Dirty Harry

    ★★★★

  • A Christmas Carol

    ★★★½

  • Harold and Maude

    ★★★★★

  • A Bay of Blood

    ★★★½

  • Two-Lane Blacktop

    ★★★★

  • The Devils

    ★★★★★

  • Walkabout

    ★★★★

  • Klute

    ★★★★

  • THX 1138

    ★★★½

  • Brewster McCloud

    ★★★½

  • The Conformist

    ★★★★

  • The Ballad of Cable Hogue

    ★★★

  • Multiple Maniacs

    ★★★★★

  • Invocation of My Demon Brother

    ★★★½

  • Women in Love

    ★★★½

  • Easy Rider

    ★★★★

  • Bullitt

    ★★★★

  • Night of the Living Dead

    ★★★★★

  • Targets

    ★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • The Great Silence

    ★★★½

  • Bonnie and Clyde

    ★★★★

  • Belle de Jour

    ★★★★½

  • Bob Dylan - Dont Look Back

    ★★★★

  • The Good, the Bad and the Ugly

    ★★★★

  • Andrei Rublev

    ★★★★★

  • Ride in the Whirlwind

    ★★★½

  • The Shooting

    ★★★★

  • The Sword of Doom

    ★★★½

  • For a Few Dollars More

    ★★★★

  • Rudolph the Red-Nosed Reindeer

    ★★★

  • Woman in the Dunes

    ★★★★★

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★★

  • Scorpio Rising

    ★★★★★

  • Shock Corridor

    ★★★★

  • The Servant

    ★★★★½

  • The Whip and the Body

    ★★★

  • What Ever Happened to Baby Jane?

    ★★★★

  • The Manchurian Candidate

    ★★★★

  • Lolita

    ★★★★

  • Ivan's Childhood

    ★★★★½

  • La Jetée

    ★★★★½

  • Sanjuro

    ★★★★

  • The Steamroller and the Violin

    ★★★★½

  • Last Year at Marienbad

    ★★★★

  • Mother Joan of the Angels

    ★★★

  • The City of the Dead

    ★★★½

  • House of Usher

    ★★★★½

  • There Will Be No Leave Today

    ★★★

  • Rio Bravo

    ★★★★

  • Vertigo

    ★★★★

  • The Little Island

    ★★★★

  • Wild Strawberries

    ★★★★½

  • 12 Angry Men

    ★★★★½

  • Attack of the Crab Monsters

    ★★