• Point Blank

    Point Blank

    ★★★

    "This the real shit. FRIEDKIN!"

  • Maniac

    Maniac

    ★★★½

    I was expecting this to be borderline unwatchable. I've only ever heard bad things about this so I braced myself for the worst. But quite honestly, I enjoyed watching this movie.

    I wouldn't say it's particularly special or reinventing anything. Specifically, its whole POV concept is underwhelming. It works for about the first 30 minutes. Because it's a neat idea to have a slasher film where you are fully in the mind of the slasher. But frankly, midway through the…

  • Maniac

    Maniac

    ★★★★

    My #3 favorite movie head explosion.

  • Inherent Vice

    Inherent Vice

    ★★★★

    Just cracks me up! I don't know why. I still don't get this movie at all. But I love hanging out with it.

  • To Live and Die in L.A.

    To Live and Die in L.A.

    ★★★★

    Robby Muller is my favorite cinematographer of all time! I love that he can do pictorial hypnosis with Wim Wenders, street-wise meditation with Jim Jarmusch, and bleak distortion with Lars von Trier. But in the case of To Live and Die in L.A., sometimes it's just great to see him shoot a baller car chase.

  • The Hidden

    The Hidden

    ★★★½

    I was on the road all day yesterday. So when I got home I just wanted to relax with something fun, and The Hidden did not disappoint.

    I have a used VHS tape of it with a front cover that says "A cross between Invasion of the Body Snatchers and The Terminator." And though The Hidden is not as good as either of those films, it is a pretty apt description.

    The best thing about this movie is that it…

  • Creepshow

    Creepshow

    ★★★★★

    I was lucky enough to see this at The Music Box in Chicago a few years back. Still one of the most fun movie theater experiences I've ever had, and the first time I ever felt like I was participating in a community of horror fans.

    Creepshow is my second favorite Romero and it just gets better for me. I'll always welcome a revisit to this world.

  • The City of the Dead

    The City of the Dead

    ★★★½

    Stumbling upon a gripping 60's horror film that is post-Psycho but pre-Rosemary's baby is rare and very exciting!

  • Chopping Mall

    Chopping Mall

    ★★★½

    My #2 favorite head explosion.

  • Them

    Them

    ★★

    Saw this a very long time ago, and remembered liking it. But this time around it just did not work for me. Disappointing.

  • El Mariachi

    El Mariachi

    ★★★½

    $7,000?!

    Maybe not the greatest gem to come out of penniless persistence and passion. But seeing it is always impressive and inspiring!

  • Butcher, Baker, Nightmare Maker

    Butcher, Baker, Nightmare Maker

    ★★★★

    This is a Hidden. Gem. Susan Tyrrell is one of the world's most underrated character actors. And her completely unhinged, bonkers performance is an absolute gift. I'd say she carries the film (and it is certainly what knocked me out). But the movie really does carry itself. It's a very unique and fun take on the slasher film, with a sort of "psycho-gothic" spin. Most definitely will be watching this again.