Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Snowman

The Snowman

2017
×
Edit this entry  
01
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Edit this entry  
31
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Mandy

Mandy

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Edit this entry  
19
Chicken Run

Chicken Run

2000
×
★★★★
Edit this entry  
19
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

2004
×
★★
Edit this entry  
19
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Edit this entry  
18
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★½
Edit this entry  
13
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Edit this entry  
05
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★½
Edit this entry  
05
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★★½
Edit this entry  
04
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Edit this entry  
03
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★
Edit this entry  
30
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Edit this entry  
18
Peninsula

Peninsula

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Squid Game

Squid Game

2021
×
Edit this entry  
29
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★½
Edit this entry  
25
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Edit this entry  
14
1987: When the Day Comes

1987: When the Day Comes

2017
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Edit this entry  
04
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★
Edit this entry  
29
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★★
Edit this entry  
28
High Tension

High Tension

2003
×
★★★
Edit this entry  
27
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Amarcord

Amarcord

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
21
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Edit this entry  
16
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★½
Edit this entry  
20
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★★
Edit this entry  
01
Happy End

Happy End

1999
×
★★★½
Edit this entry  
29
Still Life

Still Life

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
27
A Touch of Sin

A Touch of Sin

2013
×
★★★★
Edit this entry  
25
Little Forest

Little Forest

2018
×
★★★
Edit this entry  
24
3-D Sex and Zen: Extreme Ecstasy

3-D Sex and Zen: Extreme Ecstasy

2011
×
Edit this entry  
10
The Quiet Family

The Quiet Family

1998
×
★★★½
Edit this entry  
05
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Resonance: Beings of Frequency

Resonance: Beings of Frequency

2012
×
★★★
Edit this entry