Steven has logged 291 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Bourne Supremacy

The Bourne Supremacy

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
High Plains Drifter

High Plains Drifter

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Barking Dogs Never Bite

Barking Dogs Never Bite

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Onward

Onward

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pink Floyd: On the Rock Trail

Pink Floyd: On the Rock Trail

2006
×
★★
Edit this entry  
26
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Nimic

Nimic

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Sully

Sully

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Flight

Flight

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Octopussy

Octopussy

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Brimstone

Brimstone

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Emma.

Emma.

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Escape From Pretoria

Escape From Pretoria

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Still Alice

Still Alice

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Public Enemy

The Public Enemy

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Rhythm Section

The Rhythm Section

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Stand

The Stand

1994
×
★★★
Edit this entry  
05
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Short Film About Killing

A Short Film About Killing

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Before the Devil Knows You're Dead

Before the Devil Knows You're Dead

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Carnage

Carnage

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Clone Wars

Star Wars: The Clone Wars

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry