• I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

  • Spree

    ½

  • Sound of Metal

    ★★★★

  • The Personal History of David Copperfield

    ★★★½

  • Wobble Palace

    ★★½

  • Searching

    ★★★★

  • What Keeps You Alive

  • Joan Didion: The Center Will Not Hold

    ★★½

  • Patriots Day

    ★★★½

  • Gone Girl

    ★★★★

  • As Above, So Below

    ★★★½

  • The Skin I Live In

    ★★★★

  • Fish Tank

    ★★★★★

  • Into the Wild

    ★★★★

  • After the Wedding

    ★★★★

  • Pusher II: With Blood on My Hands

    ★★★★★

  • The Brown Bunny

    ★★★★

  • Open Hearts

    ★★★★

  • The Piano Teacher

    ★★★★

  • The Blair Witch Project

    ★★★★

  • The Last Days of Disco

    ★★★

  • Buffalo '66

    ★★★★½

  • Pusher

    ★★★★

  • Metropolitan

    ★★★★

  • Weird Science

    ½

  • Legend

    ★½

  • Tootsie

    ★★★★★

  • Made in Britain

    ★★★★

  • Burial Ground

  • Urban Cowboy

    ★★★½

  • Pretty Baby

  • Badlands

    ★★★★½

  • Mean Streets

    ★★★★½

  • Two-Lane Blacktop

    ★★★★½

  • The Graduate

    ★★★★★

  • The Birds

    ★★★

  • Psycho

    ★★★★★

  • Vertigo

    ★★★