Sort by

Peter has logged 237 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
63 Up

63 Up

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
Scrooge

Scrooge

1951
×
Read the review Edit this entry  
24
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
21
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★½
Edit this entry  
18
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Edit this entry  
17
Babe

Babe

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
Possessor

Possessor

2020
×
★★★½
Edit this entry  
10
56 Up

56 Up

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mank

Mank

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
08
49 Up

49 Up

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
42 Up

42 Up

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
35 Up

35 Up

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Nest

The Nest

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
28 Up

28 Up

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
21 Up

21 Up

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
7 Plus Seven

7 Plus Seven

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Seven Up!

Seven Up!

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
Citizenfour

Citizenfour

2014
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★★
Edit this entry  
25
I'm No Longer Here

I'm No Longer Here

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Ema

Ema

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
The War Room

The War Room

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Business Ethics

Business Ethics

2020
×
Edit this entry  
19
When the Levees Broke: A Requiem in Four Acts

When the Levees Broke: A Requiem in Four Acts

2006
×
★★★★
Edit this entry  
17
Louis Theroux: Surviving America’s Most Hated Family

Louis Theroux: Surviving America’s Most Hated Family

2019
×
Edit this entry  
15
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Louis Theroux: America's Most Hated Family in Crisis

Louis Theroux: America's Most Hated Family in Crisis

2011
×
Read the review Edit this entry  
14
Louis Theroux: The Most Hated Family in America

Louis Theroux: The Most Hated Family in America

2007
×
Read the review Edit this entry  
13
My Scientology Movie

My Scientology Movie

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Louis Theroux: By Reason of Insanity

Louis Theroux: By Reason of Insanity

2015
×
Read the review Edit this entry  
11
The Work

The Work

2017
×
★★★½
Edit this entry  
10
His House

His House

2020
×
★★★★
Edit this entry  
04
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Deathdream

Deathdream

1974
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Edit this entry  
30
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Tetsuo II: Body Hammer

Tetsuo II: Body Hammer

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry