Blaine has logged 152 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Skyscraper

Skyscraper

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Thor

Thor

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rocky Balboa

Rocky Balboa

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Rocky V

Rocky V

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rocky III

Rocky III

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rocky II

Rocky II

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Kill Bill: The Whole Bloody Affair

Kill Bill: The Whole Bloody Affair

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Meg

The Meg

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Venom

Venom

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
3:10 to Yuma

3:10 to Yuma

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Outlaw Josey Wales

The Outlaw Josey Wales

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
First Man

First Man

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Tomb Raider

Tomb Raider

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Borg vs McEnroe

Borg vs McEnroe

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sling Blade

Sling Blade

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Making Fun: The Story of Funko

Making Fun: The Story of Funko

2018
×
Read the review Edit this entry  
02
American Animals

American Animals

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Her

Her

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry