Rida has logged 20 entries for films during May 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Wadjda

Wadjda

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fist of Fury

Fist of Fury

1972
×
Read the review Edit this entry  
30
Le Cercle Rouge

Le Cercle Rouge

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Pyaasa

Pyaasa

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Dhoom 3

Dhoom 3

2013
×
Read the review Edit this entry  
15
The Music Room

The Music Room

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
Read the review Edit this entry  
10
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Shaadi Ke Side Effects

Shaadi Ke Side Effects

2014
×
★★
Edit this entry  
02
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry