Highest rated films

  • Won't You Be My Neighbor?

    ★★★★★

  • mid90s

    ★★★★

  • Wildlife

    ★★★★

  • Colette

    ★★★★

  • I Think We're Alone Now

    ★★★★

  • Incredibles 2

    ★★★½

  • Crazy Rich Asians

    ★★★½

  • To All the Boys I've Loved Before

    ★★★½

  • Fish Tank

    ★★★★★

  • Volver

    ★★★★★

  • Certain Women

    ★★★★★

  • What Happened, Miss Simone?

    ★★★★★

  • Gregory Crewdson: Brief Encounters

    ★★★★★

  • The Irish Pub

    ★★★★★

  • Amadeus

    ★★★★½

  • Two Days, One Night

    ★★★★½

  • The Big Short

    ★★★★

  • Women on the Verge of a Nervous Breakdown

    ★★★★

  • A Fantastic Woman

    ★★★★

  • Talk to Her

    ★★★★

  • La Ciénaga

    ★★★★

  • Coco

    ★★★½

  • American Honey

    ★★★½

  • Personal Shopper

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 46 Films watched
  • 3.8 Average per month
  • 0.9 Average per week

Milestones

First Film

Talk to Her

Apr 18

Last Film

Dumplin'

Dec 10

Genres, countries & languages

Drama
29 films
Comedy
19 films
Romance
8 films
Music
6 films
Adventure
6 films
Crime
6 films
Documentary
6 films
Family
4 films
History
4 films
Action
4 films
USA
33 films
UK
10 films
France
4 films
Spain
4 films
Germany
3 films
Belgium
2 films
Italy
1 film
Chile
1 film
Czechia
1 film
Argentina
1 film
English
40 films
Spanish
6 films
French
5 films
Italian
2 films
German
2 films
Cantonese
1 film
Yiddish
1 film
Chinese
1 film
Irish
1 film
Latin
1 film

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Sunnie’s most liked review

Damsel

Damsel

1 star for the beautiful and lavish cinematography which was itself, wholly innapropriate for this movie.

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Amadeus
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald
Average weighted rating:

2.7

Most Popular

Hereditary
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

The Irish Pub
Average weighted rating:

3.5

Films Sunnie watched in 2018

  • Dumplin'
  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald
  • Ralph Breaks the Internet
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Can You Ever Forgive Me?
  • mid90s
  • Wildlife
  • A Star Is Born
  • Colette
  • The Big Short
  • BlacKkKlansman
  • Deidra & Laney Rob a Train
  • Airplane!
  • One of Us
  • The Irish Pub
  • Tropic Thunder
  • Funny Face
  • What Happened, Miss Simone?
  • To All the Boys I've Loved Before
  • Two Days, One Night
  • Crazy Rich Asians
  • I Think We're Alone Now
  • Three Identical Strangers
  • Hereditary
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Damsel
  • Ocean's Eight
  • Gregory Crewdson: Brief Encounters
  • Incredibles 2
  • Coco
  • Goodbye Christopher Robin
  • A Fantastic Woman
  • Solo: A Star Wars Story
  • Lola Montès
  • Women on the Verge of a Nervous Breakdown
  • Certain Women
  • Personal Shopper
  • La Ciénaga
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Loving
  • American Honey
  • Amadeus
  • Fish Tank
  • Repulsion
  • Volver
  • Talk to Her

World map

Highly rated films Sunnie is yet to see

  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • An Elephant Sitting Still
  • Ode to Nothing
  • Dirty Computer
  • Capernaum
  • Blindspotting
  • Swing Kids

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more