ananya has logged 79 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Hotarubi no Mori e

Hotarubi no Mori e

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Guillaume Tell

Guillaume Tell

1896
×
Edit this entry  
09
Poor Pierrot

Poor Pierrot

1892
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Cat Trotting, Changing to a Gallop

Cat Trotting, Changing to a Gallop

1887
×
★★★
Edit this entry  
09
Om

Om

1986
×
★★★★
Edit this entry  
09
Our Little Sister

Our Little Sister

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Ensemble for Somnambulists

Ensemble for Somnambulists

1951
×
Edit this entry  
08
House

House

1977
×
★★★★
Edit this entry  
06
Solar Breath

Solar Breath

2002
×
Read the review Edit this entry  
06
Witch's Cradle

Witch's Cradle

1944
×
★★★★
Edit this entry  
06
At Land

At Land

1944
×
Edit this entry  
06
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Horimiya

Horimiya

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Jujutsu Kaisen

Jujutsu Kaisen

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Hanging Upside Down in the Branches

Hanging Upside Down in the Branches

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Four Diamonds

Four Diamonds

2016
×
★★★
Edit this entry  
06
Am Meer

Am Meer

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
06
When You See a Rose

When You See a Rose

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Waves Burning In Wheat Color

Waves Burning In Wheat Color

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Mirai

Mirai

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Her Blue Sky

Her Blue Sky

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Waves Burning In Wheat Color

Waves Burning In Wheat Color

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Terror in Resonance

Terror in Resonance

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Days Between

The Days Between

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kahaani 2

Kahaani 2

2016
×
★★½
Edit this entry  
18
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Edit this entry  
16
Sunny

Sunny

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Cars

Cars

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Never-Ending Man: Hayao Miyazaki

Never-Ending Man: Hayao Miyazaki

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Bride for Rip Van Winkle

A Bride for Rip Van Winkle

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
No Touching at All

No Touching at All

2014
×
★★★
Edit this entry  
01
Scarface

Scarface

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Devdas

Devdas

2002
×
★★★★
Edit this entry  
27
Cuarteto

Cuarteto

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ventana

Ventana

1975
×
★★★★
Edit this entry  
27
Offering

Offering

1978
×
★★★½
Edit this entry  
27
Lux Taal

Lux Taal

2009
×
★★★½
Edit this entry  
25
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
April Story

April Story

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ash Is Purest White

Ash Is Purest White

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Like Father, Like Son

Like Father, Like Son

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Himizu

Himizu

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Like Father, Like Son

Like Father, Like Son

2013
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
In the Realm of the Senses

In the Realm of the Senses

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
After the Storm

After the Storm

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Our Little Sister

Our Little Sister

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry