ananya has logged 33 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Devdas

Devdas

2002
×
★★★★
Edit this entry  
27
Cuarteto

Cuarteto

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ventana

Ventana

1975
×
★★★★
Edit this entry  
27
Offering

Offering

1978
×
★★★½
Edit this entry  
27
Lux Taal

Lux Taal

2009
×
★★★½
Edit this entry  
25
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
April Story

April Story

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ash Is Purest White

Ash Is Purest White

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Like Father, Like Son

Like Father, Like Son

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Himizu

Himizu

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Like Father, Like Son

Like Father, Like Son

2013
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
In the Realm of the Senses

In the Realm of the Senses

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
After the Storm

After the Storm

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Our Little Sister

Our Little Sister

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Distance

Distance

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★½
Edit this entry  
14
Gerorisuto

Gerorisuto

1986
×
★★★
Edit this entry  
14
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★½
Edit this entry  
14
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★
Edit this entry  
14
Scanners

Scanners

1981
×
★★★★
Edit this entry  
14
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★½
Edit this entry  
13
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Kamikaze Girls

Kamikaze Girls

2004
×
★★★½
Edit this entry  
12
I'm a Cyborg, But That's OK

I'm a Cyborg, But That's OK

2006
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★½
Edit this entry  
11
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★½
Edit this entry  
04
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
02
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★
Edit this entry  
01
Scanners

Scanners

1981
×
★★★★
Edit this entry