Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
ananya

ananya

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • RSS feed for ananya
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • ananya’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2021
  • 2020
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Vinland Saga

    Vinland Saga 2019

    ★★★★★ Watched by ananya 22 Apr, 2021 1

    (if it's on letterboxd i better log it)

    insanity, out of this world character arcs and the best part, an antagonist that lures you into his world and pulls you into his darkness and you can't help but have a soft spot for him in your heart. I binged this for two days straight and it's rare that i ever watch any series let alone binge it.
    10/10. this is the greatness of fiction

  • The Stranger by the Beach

    The Stranger by the Beach 2020

    ★★★ Watched by ananya 16 Apr, 2021

    animation deserves five stars

  • Court

    Court 2014

    Watched by ananya 13 Apr, 2021

    :(

  • Hotarubi no Mori e

    Hotarubi no Mori e 2011

    ★★★½ Watched by ananya 12 Apr, 2021

    a straight couple has done it again *sobs away*

  • La Jetée

    La Jetée 1962

    ★★★★★ Watched by ananya 09 Apr, 2021

    "images begin to ooze, like confessions"
    so this is what a film is meant to be; an array of still images, a memory within a memory.

    oh man, cinema, you gotta love it

  • Poor Pierrot

    Poor Pierrot 1892

    ★★★★★ Watched by ananya 09 Apr, 2021

    sooooo cute and ahead of its time, a treasure to cherish

  • Solar Breath

    Solar Breath 2002

    Watched by ananya 06 Apr, 2021 2

    oh well....lmao

  • Meshes of the Afternoon

    Meshes of the Afternoon 1943

    ★★★★★ Watched by ananya 06 Apr, 2021

    this is fucking brilliant

  • Horimiya

    Horimiya 2021

    ★★★½ Watched by ananya 06 Apr, 2021

    favourite straight couple

  • Waves Burning In Wheat Color

    Waves Burning In Wheat Color 2013

    ★★★★★ Watched by ananya 04 Apr, 2021

    (◍•ᴗ•◍)❤ my soul when in love

  • The Days Between

    The Days Between 2001

    ★★★★★ Watched by ananya 01 Apr, 2021

    there is so much i want to say about this but I can't. as a first feature, what maria speth did here is terrific. too good. swept away in strongest of emotions my body can generate right now. so so beautiful and delicate

  • Sunny

    Sunny 2011

    ★★★★ Watched by ananya 16 Mar, 2021

    wish i had friends lol

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 5
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Podcast
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter Facebook Instagram

© Letterboxd Limited. Made by fans in Auckland, New Zealand. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.