Highest rated films

  • The Master

    ★★★★½

  • Argo

    ★★★★½

  • Zero Dark Thirty

    ★★★★½

  • Holy Motors

    ★★★★½

  • ParaNorman

    ★★★★½

  • Compliance

    ★★★★½

  • Everybody in Our Family

    ★★★★½

  • The Dark Knight Rises

    ★★★★

  • GoodFellas

    ★★★★★

  • Zodiac

    ★★★★★

  • Boogie Nights

    ★★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • Rashomon

    ★★★★★

  • Ran

    ★★★★★

  • The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

    ★★★★★

  • Doctor Detroit

    ★★★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★★½

  • The Cabin in the Woods

    ★★★★½

  • The Birds

    ★★★★½

  • Total Recall

    ★★★★½

  • Clerks

    ★★★★½

  • Crank

    ★★★★½

  • Ace in the Hole

    ★★★★½

  • Jeff, Who Lives at Home

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 321 Films watched
  • 26.8 Average per month
  • 6.2 Average per week

Milestones

First Film

Newlyweds

Jan 2

Most Watched

Doctor Detroit

twice

Jeff, Who Lives at Home

twice

The Cabin in the Woods

twice

The Dark Knight Rises

twice

Cloud Atlas

twice

Last Film

The Sitter

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
140 films
Thriller
104 films
Comedy
93 films
Action
91 films
Adventure
58 films
Crime
54 films
Sci Fi
49 films
Romance
38 films
Documentary
35 films
Horror
29 films
USA
247 films
UK
43 films
France
24 films
Germany
16 films
Canada
14 films
Japan
7 films
Spain
6 films
Hong Kong
5 films
Italy
5 films
Netherlands
5 films
English
296 films
French
30 films
Spanish
27 films
Russian
14 films
Italian
12 films
German
10 films
Japanese
9 films
Norwegian
6 films
Chinese
6 films
Cantonese
5 films

Breakdown

2012 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 1 Added 1

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Matt’s most liked review

Phantom of the Paradise

★★★★

PHANTOM OF THE PARADISE > THE ROCKY HORROR PICTURE SHOW.

More reviews

Matt’s most liked list

Movies I Own on Criterion Blu-ray

Listed in order of purchase. Last updated: 4/21/2015

More lists

Highs and Lows

Highest Average

GoodFellas
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Swept Away
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

Pulp Fiction
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

Splinters
Average weighted rating:

3.4

Films Matt watched in 2012

  • The Sitter
  • Doctor Detroit
  • It's a Wonderful Life
  • All Star Superman
  • Dark Shadows
  • On the Road
  • Jack Reacher
  • The Man with My Face
  • Alps
  • Beyond the Mat
  • Amour
  • Jeff, Who Lives at Home
  • Les Misérables
  • This Is Not a Film
  • Django Unchained
  • The Loneliest Planet
  • The Central Park Five
  • Flight
  • How to Survive a Plague
  • The Cabin in the Woods
  • Deadfall
  • The Impossible
  • This Is 40
  • The House I Live In
  • Girl Walk // All Day
  • Zero Dark Thirty
  • The Day He Arrives
  • Once Upon a Time in Anatolia
  • Moonrise Kingdom
  • Oslo, August 31st
  • Bad 25
  • Hyde Park on Hudson
  • Killing Them Softly
  • Final Cut: The Making and Unmaking of Heaven's Gate
  • Heaven's Gate
  • Life of Pi
  • Doctor Detroit
  • ParaNorman
  • Silver Linings Playbook
  • The Birds
  • The Imposter
  • The 39 Steps
  • The Dark Knight Rises
  • King Kelly
  • Compliance
  • Quick Change
  • Bottle Rocket
  • Hitchcock
  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2
  • Safe House
  • Ex-Girlfriends
  • Red Hook Summer
  • The Queen of Versailles
  • The Invisible War
  • GoldenEye
  • Cloud Atlas
  • On Her Majesty's Secret Service
  • Lincoln
  • Thunderball
  • Everything or Nothing
  • The Naked City
  • The Landlord
  • The Comedy
  • Captain America: The First Avenger
  • Wreck-It Ralph
  • The American Scream
  • A View to a Kill
  • Die Another Day
  • Catching Hell
  • Quantum of Solace
  • Casino Royale
  • She Done Him Wrong
  • The Living Daylights
  • Kill List
  • The Man with the Golden Gun
  • Journey 2: The Mysterious Island
  • Universal Soldier: Day of Reckoning
  • The World Is Not Enough
  • Skyfall
  • The Bay
  • The Details
  • The Sessions
  • Licence to Kill
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • The Other Son
  • Haywire
  • Alex Cross
  • Special When Lit
  • Zodiac
  • Indie Game: The Movie
  • Damsels in Distress
  • Moonraker
  • Argo
  • Seven Psychopaths
  • That's What She Said
  • Sinister
  • From Russia with Love
  • Hotel Noir
  • V/H/S
  • Star Trek II: The Wrath of Khan
  • Taken 2
  • Photographic Memory
  • Eraser
  • How to Murder Your Wife
  • Paranormal Activity 4
  • Red Dawn
  • Cloud Atlas
  • Berberian Sound Studio
  • Sightseers
  • Tower Block
  • Everybody in Our Family
  • Taped
  • Wake in Fright
  • Universal Soldier: Day of Reckoning
  • Holy Motors
  • Miami Connection
  • Paris by Night
  • Black Out
  • Dredd
  • Doomsday Book
  • Sleeper
  • Pootie Tang
  • Resident Evil: Retribution
  • Radio Unnameable
  • End of Watch
  • Head Games
  • The Master
  • Room 237
  • Punch-Drunk Love
  • Boogie Nights
  • Sherlock Holmes: A Game of Shadows
  • Chicken with Plums
  • Traffic
  • Pulp Fiction
  • Amores Perros
  • The Dictator
  • Unguarded
  • Project X
  • The Ambassador
  • [REC]³ Genesis
  • Ninja
  • The Apparition
  • Persona
  • Premium Rush
  • Rashomon
  • The Expendables 2
  • [REC]²
  • Side by Side
  • For a Good Time, Call...
  • The Three Stooges
  • Sparkle
  • The Bourne Legacy
  • Kid-Thing
  • Goliath
  • The Campaign
  • The Faculty
  • Cosmopolis
  • Patang
  • 2 Days in New York
  • Chronicle
  • Leave Me Like You Found Me
  • Jiro Dreams of Sushi
  • Hope Springs
  • Total Recall
  • Kid-Thing
  • First Blood
  • Water for Elephants
  • Lawless
  • GoodFellas
  • Close-Up
  • Hard Target
  • Celeste & Jesse Forever
  • Total Recall
  • The Watch
  • Morning Glory
  • Ran
  • Days of Being Wild
  • For All Mankind
  • The Dark Knight Rises
  • How Do You Know
  • Ice Age: Continental Drift
  • 30 Beats
  • Margaret
  • Jeff, Who Lives at Home
  • Paper Moon
  • The Panic in Needle Park
  • Reds
  • Magic Mike
  • This Means War
  • Hard Times
  • Klown
  • Crazy Eyes
  • Switchblade Sisters
  • Cutthroat Island
  • Beasts of the Southern Wild
  • Brave
  • Commando
  • Prometheus
  • Class of 1984
  • Rock of Ages
  • The Cable Guy
  • Predator
  • Seeking a Friend for the End of the World
  • Enron: The Smartest Guys in the Room

See all 321

World Map

Highly rated films Matt is yet to see

  • Sherlock: The Reichenbach Fall
  • John Mulaney: New in Town
  • Gangs of Wasseypur - Part 2
  • Sherlock: A Scandal in Belgravia
  • Gangs of Wasseypur - Part 1
  • Wolf Children
  • Laurence Anyways
  • Ernest & Celestine

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more