Highest rated films

  • Short Term 12

    ★★★★★

  • Her

    ★★★★½

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★★½

  • The World's End

    ★★★★½

  • Captain Phillips

    ★★★★½

  • The Wind Rises

    ★★★★½

  • Blue Ruin

    ★★★★½

  • Jodorowsky's Dune

    ★★★★½

  • Catch Me If You Can

    ★★★★★

  • Die Hard

    ★★★★★

  • Hot Fuzz

    ★★★★★

  • Ghostbusters

    ★★★★★

  • Brazil

    ★★★★★

  • Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

    ★★★★★

  • Shadow of a Doubt

    ★★★★★

  • Stories We Tell

    ★★★★★

  • The Ballad of Narayama

    ★★★★★

  • Star Wars

    ★★★★½

  • Fargo

    ★★★★½

  • Frances Ha

    ★★★★½

  • The Master

    ★★★★½

  • Rocky

    ★★★★½

  • Ocean's Twelve

    ★★★★½

  • Zero Dark Thirty

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 371 Films watched
  • 30.9 Average per month
  • 7.1 Average per week

Milestones

First Film

Cinderella

Jan 1

Most Watched

Pee-wee's Big Adventure

twice

Spring Breakers

twice

Oldboy

twice

The World's End

twice

Short Term 12

twice

Last Film

The Sword in the Stone

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
167 films
Comedy
106 films
Action
105 films
Thriller
103 films
Crime
79 films
Adventure
53 films
Sci Fi
44 films
Romance
38 films
Fantasy
34 films
Documentary
32 films
USA
321 films
UK
37 films
France
35 films
Canada
11 films
Japan
8 films
Germany
8 films
Belgium
6 films
Spain
6 films
Mexico
5 films
China
5 films
English
347 films
French
36 films
Spanish
27 films
German
16 films
Italian
14 films
Russian
14 films
Japanese
11 films
Chinese
8 films
Cantonese
4 films
Korean
4 films

Breakdown

2013 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Matt’s most liked review

Catch Me If You Can

★★★★★

"Dear Dad, you always told me that an honest man has nothing to fear, so I'm trying my best not to be afraid."

I have fond memories of seeing this movie in the theater (with my family, as I recall, on Christmas Day 2002). But that's about it; I hadn't…

More reviews

Matt’s most liked list

My Blu-ray Collection (Non-Criterion)

NOTE: Several of these films were gag gifts. Others were purchased for work. A few were freebies. And a couple are my wife's. I'll leave it to you to sort out which are which.

LAST UPDATE: 7/21/2020

More lists

Highs and Lows

Highest Average

The Shining
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Movie 43
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Her
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

12-12-12 The Concert for Sandy Relief
Average weighted rating:

3.4

Films Matt watched in 2013

  • The Sword in the Stone
  • Frozen
  • Elysium
  • Harry Potter and the Half-Blood Prince
  • The Great Dictator
  • Ugetsu
  • Django Unchained
  • Pee-wee's Big Adventure
  • Batman
  • Prisoners
  • Pee-wee's Big Adventure
  • Snitch
  • Gangs of New York
  • The Man in the Iron Mask
  • Catch Me If You Can
  • The Aviator
  • Scrooge
  • The Muppet Christmas Carol
  • Grudge Match
  • A Christmas Carol
  • Anchorman 2: The Legend Continues
  • Fargo
  • GLOW: The Story of The Gorgeous Ladies of Wrestling
  • Spring Breakers
  • Oldboy
  • The Wolf of Wall Street
  • The World's End
  • The Past
  • Her
  • A Touch of Sin
  • Short Term 12
  • Computer Chess
  • All Is Lost
  • The Great Beauty
  • Gimme the Loot
  • Lovelace
  • Like Someone in Love
  • American Hustle
  • The Wind Rises
  • Blue Caprice
  • In the House
  • Blackfish
  • It's a Disaster
  • Saving Mr. Banks
  • The Grandmaster
  • Leviathan
  • White Reindeer
  • Nebraska
  • The Conjuring
  • Dallas Buyers Club
  • Oldboy
  • Oldboy
  • In a World...
  • Inside Llewyn Davis
  • An Oversimplification of Her Beauty
  • Kaboom
  • In the Mouth of Madness
  • Twixt
  • Hummingbird
  • 12-12-12 The Concert for Sandy Relief
  • Farewell, My Lovely
  • Animal House
  • Blue Is the Warmest Color
  • Shade
  • The Lords of Flatbush
  • The Real Rocky
  • Rocky Balboa
  • Rocky V
  • Rocky IV
  • Rocky III
  • D-Tox
  • Avenging Angelo
  • The Dirties
  • Assassins
  • Driven
  • Rhinestone
  • V/H/S/2
  • Staying Alive
  • Get Carter
  • Cop Land
  • Resolution
  • Judge Dredd
  • The Specialist
  • Tango & Cash
  • Stop! Or My Mom Will Shoot
  • Oscar
  • Captain Phillips
  • Escape to Victory
  • Nighthawks
  • Paradise Alley
  • Jackass Presents: Bad Grandpa
  • Rocky II
  • Jackass Number Two
  • F.I.S.T.
  • The Dead Zone
  • Blue Is the Warmest Color
  • Escape Plan
  • Carrie
  • Capone
  • Kirikou and the Sorceress
  • Harry Potter and the Order of the Phoenix
  • We Steal Secrets: The Story of WikiLeaks
  • Phil Spector
  • Don Jon
  • Gravity
  • Rocky
  • Evocateur: The Morton Downey Jr. Movie
  • Room 237
  • The Lovers on the Bridge
  • The Shining
  • Enough Said
  • Midnight Run
  • A.C.O.D.
  • Red Hollywood
  • Salinger
  • All the Boys Love Mandy Lane
  • Gatchaman
  • Coherence
  • Blue Ruin
  • Man Bites Dog
  • Man of Tai Chi
  • Jodorowsky's Dune
  • Our Heroes Died Tonight
  • Ninja: Shadow of a Tear
  • Ragnarok
  • Proxy
  • Machete Kills
  • The Party at Kitty and Stud's
  • Cheap Thrills
  • Narco Cultura
  • Los Angeles Plays Itself
  • We're the Millers
  • Detective Downs
  • Commando - A One Man Army
  • 12 Years a Slave
  • Behind the Candelabra
  • Full Frontal
  • Passion
  • Psycho II
  • The House Bunny
  • This Is Martin Bonner
  • Behind the Candelabra
  • Fruitvale Station
  • The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension
  • The Last of Sheila
  • Deceptive Practice: The Mysteries and Mentors of Ricky Jay
  • Mud
  • Drug War
  • From Beyond
  • Antiviral
  • Real Life
  • G.I. Joe: Retaliation
  • The Tingler
  • The Number 23
  • Yes Man
  • A Christmas Carol
  • West of Memphis
  • Ain't Them Bodies Saints
  • Mr. Popper's Penguins
  • Kick-Ass 2
  • The Celebration
  • Brute Force
  • The World's End
  • Hot Fuzz
  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
  • The Way Way Back
  • For All Mankind: The Life and Career of Mick Foley
  • Shadow of a Doubt
  • The Canyons
  • American Gigolo
  • Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull
  • R.I.P.D.
  • The Avengers
  • The Wolverine
  • Prince Avalanche
  • Targets
  • The Terror
  • Days of Heaven
  • The Expendables 2
  • Movie 43
  • The Act of Killing
  • Harry Potter and the Chamber of Secrets
  • Computer Chess
  • Brazil
  • Blue Jasmine
  • Marina Abramović: The Artist Is Present
  • The Bling Ring
  • The ABCs of Death
  • Only God Forgives
  • Pacific Rim
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • Beetlejuice
  • Back to the Future Part III
  • Back to the Future Part II
  • The Heat
  • The Bling Ring
  • It's Always Fair Weather
  • Ghostbusters
  • Stoker
  • Zelig
  • World War Z
  • Monsters University
  • K-19: The Widowmaker
  • Spies Like Us

See all 371

World Map

Highly rated films Matt is yet to see

  • The Tale of the Princess Kaguya
  • Hope
  • Bo Burnham: What.
  • Mike Birbiglia: My Girlfriend's Boyfriend
  • Doctor Who: The Day of the Doctor
  • Like Father, Like Son
  • An Adventure in Space and Time
  • Tangerines

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more