Highest rated films

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

  • Boyhood

    ★★★★★

  • Too Many Cooks

    ★★★★★

  • Whiplash

    ★★★★½

  • Dawn of the Planet of the Apes

    ★★★★½

  • Force Majeure

    ★★★★½

  • The Duke of Burgundy

    ★★★★½

  • The Trip to Italy

    ★★★★½

  • GoodFellas

    ★★★★★

  • Up

    ★★★★★

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★★★

  • The Room

    ★★★★★

  • The Blues Brothers

    ★★★★★

  • Vampire's Kiss

    ★★★★★

  • Plan 9 from Outer Space

    ★★★★★

  • The Apple

    ★★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★½

  • Snowpiercer

    ★★★★½

  • Halloween

    ★★★★½

  • Under the Skin

    ★★★★½

  • Memories of Murder

    ★★★★½

  • The King of Comedy

    ★★★★½

  • Ocean's Twelve

    ★★★★½

  • Office Space

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 348 Films watched
  • 29 Average per month
  • 6.7 Average per week

Milestones

First Film

Ninja: Shadow of a Tear

Jan 1

Most Watched

Force Majeure

twice

Whiplash

twice

Nymphomaniac: Vol. I

twice

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

twice

A Nightmare on Elm Street

twice

Last Film

Whitey: United States of America v. James J. Bulger

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
146 films
Comedy
103 films
Thriller
84 films
Action
83 films
Crime
61 films
Adventure
58 films
Sci Fi
53 films
Documentary
44 films
Horror
40 films
Romance
38 films
USA
277 films
UK
47 films
France
20 films
Germany
19 films
Canada
13 films
Denmark
9 films
Japan
8 films
Australia
7 films
Sweden
6 films
Ireland
5 films
English
330 films
French
28 films
Spanish
26 films
Italian
14 films
German
14 films
Japanese
13 films
Russian
7 films
Korean
5 films
Portuguese
4 films
Chinese
4 films

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Matt’s most liked review

Edge of Tomorrow

★★★★

This is one of those movies where a guy is stuck in a time loop.

This is one of those movies where a guy is stuck in a time loop. And every time he redoes something, he learns a little.

This is one of those movies where a guy is…

More reviews

Matt’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

GoodFellas
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

The Legend of Hercules
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

The Grand Budapest Hotel
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

REALITi
Average weighted rating:

2.9

Films Matt watched in 2014

  • Whitey: United States of America v. James J. Bulger
  • Avatar
  • The Interview
  • The Dog
  • The Blues Brothers
  • Happy Gilmore
  • Idiocracy
  • National Lampoon's Vacation
  • This Is What They Want
  • Teenage Mutant Ninja Turtles
  • Drive Hard
  • A Haunted House 2
  • Non-Stop
  • Top Five
  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies
  • Dawn of the Planet of the Apes
  • Waking Sleeping Beauty
  • A Most Violent Year
  • Selma
  • Happy Christmas
  • Force Majeure
  • Big Eyes
  • Whiplash
  • Exodus: Gods and Kings
  • Into the Woods
  • The Overnighters
  • The Gambler
  • The Trip to Italy
  • Inherent Vice
  • History of the Eagles
  • Nymphomaniac: Vol. II
  • Nymphomaniac: Vol. I
  • Stranger by the Lake
  • Brian and the Boz
  • Listen Up Philip
  • Transcendence
  • Force Majeure
  • The Babadook
  • Actress
  • 22 Jump Street
  • Get on Up
  • American Sniper
  • Wild
  • Kill Bill: Vol. 1
  • A Most Wanted Man
  • Batman Returns
  • The Theory of Everything
  • Horrible Bosses 2
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1
  • The Imitation Game
  • Ida
  • Citizenfour
  • Finding Vivian Maier
  • Dumb and Dumber To
  • Deliver Us from Evil
  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
  • Frank
  • Too Many Cooks
  • We Are the Best!
  • Velvet Goldmine
  • Batman
  • Big Hero 6
  • Bad Words
  • Dumb and Dumber
  • The Equalizer
  • Foxcatcher
  • Nightcrawler
  • Easy Rider: The Ride Back
  • The Room
  • Admission
  • Obvious Child
  • Playing for the Mob
  • Big Shot
  • Interstellar
  • Grabbers
  • Locke
  • Henry: Portrait of a Serial Killer
  • Jodorowsky's Dune
  • Whiplash
  • Dawn of the Dead
  • Gravity
  • Halloween
  • Sleepaway Camp
  • I Know Who Killed Me
  • Out of Print
  • The Skeleton Twins
  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
  • Night Moves
  • The Brood
  • Dead Ringers
  • The Raid 2
  • The Birth of Big Air
  • Scanners
  • Kill the Messenger
  • I, Frankenstein
  • Chef
  • A Nightmare on Elm Street
  • Jack Ryan: Shadow Recruit
  • 300: Rise of an Empire
  • The Robe
  • Jonestown: The Life and Death of Peoples Temple
  • The Sacrament
  • The Curious Case of Benjamin Button
  • Se7en
  • Gone Girl
  • Noah
  • Kung Fu Elliot
  • From the Dark
  • No Man's Land
  • Horns
  • Tokyo Tribe
  • Lost Soul: The Doomed Journey of Richard Stanley's “Island of Dr. Moreau”
  • The Editor
  • Spring
  • Tommy
  • The Duke of Burgundy
  • It Follows
  • The Stranger
  • Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films
  • REALITi
  • Alleluia
  • Prisoners
  • A Nightmare on Elm Street
  • Never Sleep Again: The Elm Street Legacy
  • A Walk Among the Tombstones
  • Boyz n the Hood
  • The One I Love
  • Starred Up
  • The Normal Heart
  • August: Osage County
  • We Always Lie to Strangers
  • Valentine's Day
  • Eat Pray Love
  • June 17th, 1994
  • Ocean's Twelve
  • Mirror Mirror
  • Larry Crowne
  • Duplicity
  • Fireflies in the Garden
  • The Apple
  • House
  • Everyone Says I Love You
  • Charlotte's Web
  • The Visitor
  • Charlie Wilson's War
  • Closer
  • Mona Lisa Smile
  • Confessions of a Dangerous Mind
  • Erin Brockovich
  • Elysium
  • The Ant Bully
  • Bernie
  • Southcliffe
  • The Expendables 3
  • Ocean's Eleven
  • America's Sweethearts
  • Office Space
  • MacGruber
  • Mr. Mike's Mondo Video
  • The Mexican
  • Boyhood
  • Runaway Bride
  • Notting Hill
  • Stepmom
  • Phantom of the Paradise
  • Into the Storm
  • Blues Brothers 2000
  • The Silence of the Lambs
  • Red Dragon
  • Manhunter
  • Guardians of the Galaxy
  • The Immigrant
  • Michael Collins
  • Hide and Seek
  • Hercules
  • Cobra Verde
  • Lucy
  • The Lone Ranger
  • Mary Reilly
  • Black Dynamite
  • They Came Together
  • Aguirre, the Wrath of God
  • Boyhood
  • The Battered Bastards of Baseball
  • Aguirre, the Wrath of God
  • I Love Trouble
  • Terminator 2: Judgment Day
  • Memories of Murder
  • Ready to Wear
  • Snowpiercer
  • Dying Young
  • Escape from the Planet of the Apes
  • Beneath the Planet of the Apes
  • Planet of the Apes
  • Captain America: The Winter Soldier
  • My Best Friend's Wedding
  • Invasion of the Body Snatchers
  • Something to Talk About
  • Conspiracy Theory
  • Ratatouille
  • Muppets Most Wanted
  • Bettie Page Reveals All
  • Transformers: Age of Extinction
  • The Pelican Brief

See all 348

World Map

Highly rated films Matt is yet to see

  • Mommy
  • Black Mirror: White Christmas
  • Song of the Sea
  • Pride
  • Güeros
  • The Way He Looks
  • Haider
  • Gett: The Trial of Viviane Amsalem

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more