Highest rated films

  • Inside Out

    ★★★★★

  • Anomalisa

    ★★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★½

  • The Hateful Eight

    ★★★★½

  • Bridge of Spies

    ★★★★½

  • Tangerine

    ★★★★½

  • The Walk

    ★★★★½

  • 7 Days in Hell

    ★★★★½

  • Groundhog Day

    ★★★★★

  • Sunset Boulevard

    ★★★★★

  • Mad Max 2

    ★★★★★

  • Army of Darkness

    ★★★★★

  • Blazing Saddles

    ★★★★★

  • F for Fake

    ★★★★★

  • Next

    ★★★★★

  • Roar

    ★★★★★

  • The Man Who Saves the World

    ★★★★★

  • The Matrix

    ★★★★½

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★½

  • Skyfall

    ★★★★½

  • Minority Report

    ★★★★½

  • Escape from New York

    ★★★★½

  • The Guest

    ★★★★½

  • Goldfinger

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 349 Films watched
  • 29.1 Average per month
  • 6.7 Average per week

Milestones

First Film

Spider-Man 3

Jan 1

Most Watched

The Big Short

twice

Spotlight

twice

Mad Max: Fury Road

twice

Carol

twice

Sicario

twice

Last Film

An Honest Liar

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Action
132 films
Drama
123 films
Thriller
101 films
Adventure
91 films
Comedy
72 films
Sci Fi
69 films
Documentary
48 films
Crime
46 films
Fantasy
32 films
Horror
29 films
USA
284 films
UK
68 films
Germany
25 films
France
16 films
Canada
15 films
Australia
9 films
Japan
6 films
Belgium
5 films
Turkey
5 films
English
335 films
French
33 films
Spanish
32 films
German
29 films
Italian
18 films
Russian
13 films
Japanese
10 films
Arabic
8 films
Chinese
6 films
Turkish
6 films

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 1 Added 1

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Matt’s most liked review

Ex Machina

★★★★

Viewing #2 was interesting. I feel like you watch the first time as Caleb and the second as Nathan.

More reviews

Matt’s most liked list

The Complete History of Comic-Book Movies

A companion list to my ongoing column at ScreenCrush.com, where I'm attempting to watch and write about every American comic-book movie ever made in chronological order. Click “Read Notes” to get direct links to each column.

LAST UPDATED: 5/12/15

More lists

Highs and Lows

Highest Average

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Fantastic Four
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

Bodyslam: Revenge of the Banana!

Films Matt watched in 2015

  • An Honest Liar
  • Mr. Mom
  • Zoolander
  • The Big Short
  • Chasing Tyson
  • Spotlight
  • Star Wars: The Force Awakens
  • The Empire Strikes Back
  • The Ridiculous 6
  • The Hateful Eight
  • Concussion
  • Mad Max: Fury Road
  • Inglourious Basterds
  • Carol
  • Captain America
  • Tangerine
  • Shaun the Sheep Movie
  • Joy
  • The Diary of a Teenage Girl
  • Sicario
  • Cartel Land
  • Kumiko, the Treasure Hunter
  • The Mend
  • Phoenix
  • Results
  • Buzzard
  • Brooklyn
  • The Look of Silence
  • The Revenant
  • Carol
  • Macbeth
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 2
  • The Big Short
  • Where to Invade Next
  • Steve Jobs: The Man in the Machine
  • The Wolfpack
  • Straight Outta Compton
  • Creed
  • Room
  • Experimenter
  • Best of Enemies
  • Starcrash
  • The Man Who Saves the World
  • Good Will Hunting
  • Paycheck
  • The Leisure Class
  • Batman Forever
  • Drunk Stoned Brilliant Dead: The Story of the National Lampoon
  • Spectre
  • On Her Majesty's Secret Service
  • The Man with the Golden Gun
  • The World Is Not Enough
  • The Living Daylights
  • Thunderball
  • Octopussy
  • Die Another Day
  • A View to a Kill
  • Live and Let Die
  • Goldfinger
  • Victoria
  • Licence to Kill
  • Skyfall
  • Casino Royale
  • For Your Eyes Only
  • The Gods Must Be Crazy
  • You Only Live Twice
  • The Battle of Algiers
  • Dr. No
  • Paranormal Activity: The Ghost Dimension
  • Freddy vs. Jason
  • Jason X
  • Jason Goes to Hell: The Final Friday
  • Burnt
  • Friday the 13th Part VII: The New Blood
  • Friday the 13th Part VI: Jason Lives
  • Friday the 13th: A New Beginning
  • Friday the 13th: The Final Chapter
  • The Walk
  • Friday the 13th Part III
  • Back to the Future Part II
  • Friday the 13th Part 2
  • Friday the 13th
  • Beasts of No Nation
  • Army of Darkness
  • WWE: The Rise + Fall of ECW
  • Iris
  • Batman & Robin
  • Bridge of Spies
  • Talhotblond
  • Steve Jobs
  • Bobby Fischer Against the World
  • Pawn Sacrifice
  • Man vs. Snake
  • Hard to Get
  • The Assassin
  • Tarkan and the Blood of the Vikings
  • The Witch
  • The Deathless Devil
  • Klown Forever
  • Too Late
  • The Mind's Eye
  • The Boy and the Beast
  • The Brand New Testament
  • Doglegs
  • Crimson Peak
  • Anomalisa
  • Victoria
  • The Wave
  • Demon
  • Fateful Findings
  • Remake, Remix, Rip-Off: About Copy Culture & Turkish Pop Cinema
  • Mandingo
  • World of Tomorrow
  • In Search of the Ultra-Sex
  • Major Fraud
  • Meru
  • Finders Keepers
  • Room
  • Spotlight
  • High-Rise
  • The Program
  • Black Mass
  • Anomalisa
  • Presenting Princess Shaw
  • The Club
  • The Danish Girl
  • Legend
  • Our Brand Is Crisis
  • The Martian
  • Demolition
  • 45 Years
  • Hitchcock/Truffaut
  • Freeheld
  • Gaslight
  • Sunset Boulevard
  • Queen of Earth
  • Big Bucks: The Press Your Luck Scandal
  • Sicario
  • Shocker
  • Swamp Thing
  • Putney Swope
  • Nine to Five
  • Two Days, One Night
  • Next
  • The End of the Tour
  • Hitman: Agent 47
  • American Ultra
  • Goosebumps
  • The Man from U.N.C.L.E.
  • Wet Hot American Summer
  • Fantastic Four
  • Get Hard
  • Ben-Hur
  • Hot Tub Time Machine 2
  • The Simpsons Movie
  • Wild Card
  • Vacation
  • The Gift
  • Mission: Impossible
  • Jimi: All Is by My Side
  • Beyond the Lights
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Amy
  • Mistress America
  • Pixels
  • Crank
  • The Vatican Tapes
  • The Source Family
  • Faults
  • Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer
  • The Fantastic Four
  • Fantastic Four
  • The Search for General Tso
  • What Happened, Miss Simone?
  • Life of Crime
  • While We're Young
  • Ant-Man
  • Starsky & Hutch
  • The Matrix
  • Trainwreck
  • Magic Mike XXL
  • Terminator Genisys
  • Max
  • Ted 2
  • Minions
  • Dirty Pretty Things
  • Winter Sleep
  • Clouds of Sils Maria
  • F for Fake
  • Mortdecai
  • Love & Mercy
  • Heaven Knows What
  • Slow West
  • WWE: Brian Pillman - Loose Cannon
  • Happy Valley
  • Jurassic Park
  • Inside Out
  • Around the World in 80 Days
  • Kickboxer
  • Jurassic World
  • Big Trouble in Little China
  • True Lies
  • Last Action Hero
  • The Lost World: Jurassic Park

See all 349

World Map

Highly rated films Matt is yet to see

  • The Second Mother
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • Ivy
  • Masaan
  • Son of Saul
  • Don't Be Bad
  • Our Little Sister
  • Land of Mine

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more