Highest rated films

  • The Favourite

    ★★★★★

  • Annihilation

    ★★★★½

  • Roma

    ★★★★½

  • Eighth Grade

    ★★★★½

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★½

  • First Man

    ★★★★½

  • Widows

    ★★★★½

  • At Eternity's Gate

    ★★★★½

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • Inside Out

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • Jaws

    ★★★★★

  • The Fugitive

    ★★★★★

  • The Dark Knight

    ★★★★½

  • La La Land

    ★★★★½

  • Phantom Thread

    ★★★★½

  • Halloween

    ★★★★½

  • You Were Never Really Here

    ★★★★½

  • First Reformed

    ★★★★½

  • The Iron Giant

    ★★★★½

  • Vivre Sa Vie

    ★★★★½

  • The Rider

    ★★★★½

  • Ugetsu

    ★★★★½

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 232 Films watched
  • 19.3 Average per month
  • 4.5 Average per week

Milestones

First Film

Manos: The Hands of Fate

Jan 4

Most Watched

The Lego Batman Movie

5 times

Black Panther

3 times

Teen Titans Go! To the Movies

twice

Anchorman 2: The Legend Continues

twice

Crazy Rich Asians

twice

Last Film

Holmes & Watson

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Action
88 films
Drama
80 films
Adventure
77 films
Comedy
68 films
Thriller
56 films
Sci Fi
55 films
Family
31 films
Fantasy
31 films
Animation
29 films
Crime
26 films
USA
212 films
UK
26 films
France
13 films
Germany
10 films
China
9 films
Denmark
6 films
Canada
5 films
Norway
3 films
Japan
3 films
Ireland
3 films
English
221 films
French
18 films
Russian
14 films
Spanish
11 films
Japanese
9 films
Chinese
9 films
German
7 films
Italian
6 films
Xhosa
5 films
Cantonese
4 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Matt’s most liked review

Lady Bird

★★★★★

Two names. Two boyfriends. Two best friends. Two semesters. Two school plays. Two dances. Two parties. Two distinct relationships with her parents. Two potential colleges. Two churches. And a hundred million kajillion tears for the scene at the airport.

More reviews

Matt’s most liked list

The IMDB.O. List

I am watching every film on IMDb’s Bottom 100 List to see if they really are the worst movies ever made. I call it “The IMDB.O. List.”

After I watch each movie I add them to this list, and also rerank them according to personal preference, with 1 being the…

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

The Oogieloves in the Big Balloon Adventure
Average weighted rating:

1.2

Most Popular

Lady Bird
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

A Better Place
Average weighted rating:

3.1

Films Matt watched in 2018

  • Holmes & Watson
  • The Amazing Spider-Man
  • Black Mirror: Bandersnatch
  • Teen Titans Go! To the Movies
  • A League of Their Own
  • Anchorman 2: The Legend Continues
  • Bumblebee
  • Mortal Engines
  • Once Upon a Deadpool
  • Aquaman
  • Mowgli: Legend of the Jungle
  • Shoplifters
  • A Simple Favor
  • If Beale Street Could Talk
  • Hale County This Morning, This Evening
  • Mary Poppins Returns
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Mary Queen of Scots
  • Burning
  • Vice
  • The Lego Batman Movie
  • RBG
  • Sorry to Bother You
  • On the Basis of Sex
  • Roma
  • Widows
  • The Lego Batman Movie
  • Creed II
  • Gotti
  • The Front Runner
  • Instant Family
  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald
  • Ralph Breaks the Internet
  • Robin Hood
  • Rocky IV
  • At Eternity's Gate
  • LEGO DC Comics Super Heroes: Justice League vs. Bizarro League
  • The Lego Batman Movie
  • Take It Out in Trade
  • Skate Kitchen
  • China Salesman
  • Cam
  • Wildlife
  • The Favourite
  • Shirkers
  • Green Book
  • Bohemian Rhapsody
  • Suspiria
  • Exorcist II: The Heretic
  • Fair Game
  • Halloween: A Cut Above the Rest
  • Halloween
  • Halloween
  • The Kindergarten Teacher
  • The Fog
  • Can You Ever Forgive Me?
  • Eighth Grade
  • Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • A Star Is Born
  • Venom
  • Texas Chainsaw Massacre: The Next Generation
  • Bad Times at the El Royale
  • Jaws 3-D
  • Tangled
  • Mandy
  • First Man
  • Commando
  • The Other Side of the Wind
  • Ballistic: Ecks vs. Sever
  • Gemini
  • Ocean's Eight
  • The Little Stranger
  • The Master of Disguise
  • Smokey and the Bandit
  • The Oogieloves in the Big Balloon Adventure
  • Upgrade
  • Crazy Rich Asians
  • The Avengers
  • Unsane
  • Private Life
  • Colette
  • Anchorman 2: The Legend Continues
  • Minding the Gap
  • Mile 22
  • Crazy Rich Asians
  • Avengers: Infinity War
  • The Meg
  • BlacKkKlansman
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Mallrats
  • Chasing Amy
  • A Better Place
  • Drawing Flies
  • The Fugitive
  • Blockers
  • Spy Kids
  • The Lego Batman Movie
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Weekend at Bernie's
  • Teen Titans Go! To the Movies
  • Justice League
  • The Lego Batman Movie
  • Mission: Impossible - Fallout
  • The Dark Knight
  • Skyscraper
  • Hotel Transylvania 3: Summer Vacation
  • Hotel Transylvania
  • The Hand that Rocks the Cradle
  • Top Gun
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • Ant-Man and the Wasp
  • Mission: Impossible II
  • Mulan
  • Popstar: Never Stop Never Stopping
  • First Reformed
  • Sicario: Day of the Soldado
  • La Strada
  • Incredibles 2
  • Spawn
  • It
  • Hereditary
  • Vivre Sa Vie
  • Thoroughbreds
  • The Good Dinosaur
  • Bao
  • Incredibles 2
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • Jurassic Park III
  • Miracle
  • I, Tonya
  • Blades of Glory
  • Jurassic World
  • The Tale
  • Evil Genius
  • Game Night
  • 2001: A Space Odyssey
  • Paddington 2
  • Finding Dory
  • The Debt Collector
  • Return of the Jedi
  • Police Story
  • Inside Out
  • Manhunt
  • The Guardians
  • Black Panther
  • Solo: A Star Wars Story
  • Deadpool 2
  • You Were Never Really Here
  • Breaking In
  • Thelma
  • Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull
  • The Rider
  • Avengers: Infinity War
  • Black Panther
  • Thor: Ragnarok
  • The Iron Giant
  • Obsession
  • Andre the Giant
  • Spider-Man: Homecoming
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Isle of Dogs
  • Ismael's Ghosts
  • Rampage
  • Doctor Strange
  • Wild Wild Country
  • Ruthless People
  • Captain America: Civil War
  • The Incredibles
  • Ant-Man
  • The Director and the Jedi
  • Avengers: Age of Ultron
  • Ready Player One
  • Guardians of the Galaxy
  • Sideways
  • After the Thin Man
  • The Thin Man
  • Pacific Rim: Uprising
  • Isle of Dogs
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Thor: The Dark World
  • Iron Man 3
  • Tomb Raider
  • The Death of Stalin
  • The Avengers
  • Atomic Blonde
  • Annihilation
  • Captain America: The First Avenger
  • A Wrinkle in Time
  • Thor
  • Spider-Man: Homecoming
  • Iron Man 2
  • WarGames
  • Mute
  • Escape from L.A.
  • The Incredible Hulk
  • Loveless
  • Iron Man
  • Annihilation
  • Good Time
  • Kung Fu Panda 3
  • Kung Fu Panda
  • Chris Rock: Tamborine
  • Red Sparrow

See all 232

World Map

Highly rated films Matt is yet to see

  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • An Elephant Sitting Still
  • Dirty Computer
  • Ode to Nothing
  • Blindspotting
  • Capernaum
  • Swing Kids

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more