Highest rated films

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★★

  • The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

    ★★★★★

  • Parasite

    ★★★★½

  • Little Women

    ★★★★½

  • The Farewell

    ★★★★½

  • Ford v Ferrari

    ★★★★½

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★★½

  • Pulp Fiction

    ★★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • The Favourite

    ★★★★★

  • Psycho

    ★★★★★

  • Monty Python and the Holy Grail

    ★★★★★

  • Jackie Brown

    ★★★★★

  • Devil in a Blue Dress

    ★★★★★

  • Bad Black

    ★★★★★

  • Gymkata

    ★★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

  • The Social Network

    ★★★★½

  • Star Wars

    ★★★★½

  • The Hateful Eight

    ★★★★½

  • Roma

    ★★★★½

  • The Master

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 272 Films watched
  • 22.7 Average per month
  • 5.2 Average per week

Milestones

First Film

Glass

Jan 8

Most Watched

The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

4 times

Avengers: Endgame

3 times

Knives Out

twice

The Irishman

twice

Frozen II

twice

Last Film

Knives Out

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Action
97 films
Drama
91 films
Adventure
79 films
Comedy
78 films
Sci Fi
65 films
Thriller
64 films
Fantasy
40 films
Crime
39 films
Family
31 films
Documentary
29 films
USA
240 films
UK
39 films
Canada
14 films
China
14 films
France
13 films
Germany
7 films
Ireland
4 films
Australia
3 films
Italy
3 films
Japan
3 films
English
263 films
Spanish
30 films
French
23 films
Italian
15 films
Russian
13 films
German
13 films
Chinese
10 films
Japanese
9 films
Latin
6 films
Xhosa
5 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Matt’s most liked review

Matt’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

The Star Wars Holiday Special
Average weighted rating:

1.2

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

The Jayne Mansfield Story
Average weighted rating:

2.6

Films Matt watched in 2019

  • Knives Out
  • Lady and the Tramp
  • The Predator
  • Ice Age: Dawn of the Dinosaurs
  • Predator
  • Mickey's Once Upon a Christmas
  • Avatar
  • TRON: Legacy
  • Cats
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • The Star Wars Holiday Special
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Predator 2
  • Predators
  • Solo: A Star Wars Story
  • Black Christmas
  • 6 Underground
  • The Adventures of Ichabod and Mr. Toad
  • Three Colors: Blue
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Waves
  • A Beautiful Day in the Neighborhood
  • The Irishman
  • Varda by Agnès
  • Frozen II
  • The Souvenir
  • Jojo Rabbit
  • Boxcar Bertha
  • Bombshell
  • Richard Jewell
  • Kundun
  • Atlantics
  • Frozen
  • Motherless Brooklyn
  • Who's That Knocking at My Door
  • The Last Temptation of Christ
  • He Dreams of Giants
  • Little Women
  • Her Smell
  • Judy
  • Jumanji
  • Alice in Wonderland
  • Blinded by the Light
  • The Reluctant Dragon
  • Transit
  • Frozen II
  • Star Wars
  • Charlie's Angels
  • The Report
  • Mike Wallace Is Here
  • Scandalous: The Untold Story of the National Enquirer
  • Love, Antosha
  • Parasite
  • Terminal
  • Last Christmas
  • Psycho
  • Diane
  • Lady and the Tramp
  • The Kid Stays in the Picture
  • Ford v Ferrari
  • The Jayne Mansfield Story
  • Dolemite Is My Name
  • Knives Out
  • Doctor Sleep
  • Room 237
  • Terminator: Dark Fate
  • Pain and Glory
  • Girl on the Third Floor
  • Certified Copy
  • Exit Through the Gift Shop
  • The Master
  • Alamar
  • Lady Bird
  • Holy Motors
  • Power of Grayskull: The Definitive History of He-Man and the Masters of the Universe
  • Parasite
  • Gemini Man
  • Between Two Ferns: The Movie
  • Filmworker
  • Marriage Story
  • Uncut Gems
  • Joker
  • Screwball
  • Jack of all Trades
  • The Irishman
  • Casino
  • Toy Story 4
  • One Step Beyond: Making 'Alien: Resurrection'
  • Suicide Squad
  • The Addams Family
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • Circus of Horrors
  • John Wick: Chapter 2
  • John Wick
  • The Beast Within: Making 'Alien'
  • Hustlers
  • Love on a Leash
  • Ad Astra
  • Sing Street
  • The Social Network
  • Looper
  • Memory: The Origins of Alien
  • The Favourite
  • The Lighthouse
  • Mad Max: Fury Road
  • The Secret Life of Pets 2
  • Late Night
  • The Running Man
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Notting Hill
  • Mr. Right
  • It Chapter Two
  • The Running Man
  • Devil in a Blue Dress
  • Dolemite
  • Gymkata
  • The Amazing Johnathan Documentary
  • Spaceballs
  • The Terminator
  • The Matrix Reloaded
  • Shadow
  • Terminator 2: Judgment Day
  • Easy Rider
  • Terminator 3: Rise of the Machines
  • Police Academy
  • The Beach Bum
  • Good Boys
  • Avengers: Endgame
  • The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience
  • Scary Stories to Tell in the Dark
  • Star Trek Into Darkness
  • Star Trek: First Contact
  • Star Trek Beyond
  • Star Trek Beyond
  • After Hours
  • Furious 7
  • Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw
  • Fast & Furious 6
  • Beavis and Butt-Head Do America
  • Rage
  • Flesh + Blood
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Naked Gun 33⅓: The Final Insult
  • The Adventures of Elmo in Grouchland
  • The Farewell
  • Hooper
  • Death Proof
  • Django Unchained
  • Kill Bill: Vol. 2
  • Pulp Fiction
  • Jackie Brown
  • The Art of Self-Defense
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • The Lion King
  • Indiana Jones and the Last Crusade
  • The Lion King
  • Jumanji: Welcome to the Jungle
  • Kill Bill: Vol. 1
  • The Happytime Murders
  • Shaft
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • Caddyshack
  • Spider-Man: The Dragon's Challenge
  • Anima
  • Spider-Man Strikes Back
  • Spider-Man 2
  • Rocketman
  • Midsommar
  • Popstar: Never Stop Never Stopping
  • Congo
  • MacGruber
  • The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience
  • Spider-Man: Far from Home
  • Murder Mystery
  • Terminator Genisys
  • The Land Before Time
  • The Lego Movie 2: The Second Part
  • Too Old to Die Young
  • Ask Dr. Ruth
  • Toy Story 4
  • Men in Black: International
  • Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese
  • Men in Black 3
  • Avengement
  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • Terminator Salvation
  • Booksmart
  • The Dead Don't Die
  • Dark Phoenix
  • Deadwood: The Movie
  • The Perfection
  • X-Men: The Last Stand
  • X2
  • The Wolverine
  • X-Men: Apocalypse
  • X-Men: Days of Future Past
  • The Departed
  • X-Men: First Class
  • Serenity
  • Monty Python and the Holy Grail
  • Our Planet

See all 272

World Map

Highly rated films Matt is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Invisible Life
  • Kumbalangi Nights
  • The Last Black Man in San Francisco
  • And Then We Danced
  • Rocks
  • So Long, My Son
  • Super Deluxe

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more