Highest rated films

  • The Last Dance

    ★★★★★

  • Soul

    ★★★★½

  • Da 5 Bloods

    ★★★★½

  • David Byrne's American Utopia

    ★★★★½

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • Palm Springs

    ★★★★

  • Hamilton

    ★★★★

  • Minari

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★★

  • GoodFellas

    ★★★★★

  • Zodiac

    ★★★★★

  • Memento

    ★★★★★

  • Psycho

    ★★★★★

  • The Prestige

    ★★★★★

  • Die Hard

    ★★★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★★

  • Groundhog Day

    ★★★★★

  • Ghostbusters

    ★★★★★

  • Singin' in the Rain

    ★★★★★

  • The Blues Brothers

    ★★★★★

  • Blazing Saddles

    ★★★★★

  • The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

    ★★★★★

  • Midnight Run

    ★★★★★

  • Matinee

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 329 Films watched
  • 27.4 Average per month
  • 6.3 Average per week

Milestones

First Film

Spectre

Jan 1

Most Watched

Predator

4 times

Frozen II

4 times

Toy Story

3 times

The Godfather: Part III

twice

Martin Eden

twice

Last Film

Public Speaking

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Action
123 films
Comedy
122 films
Adventure
104 films
Thriller
92 films
Drama
91 films
Sci Fi
66 films
Family
64 films
Fantasy
56 films
Crime
46 films
Animation
40 films
USA
304 films
UK
43 films
Canada
20 films
France
17 films
Germany
15 films
China
10 films
Japan
9 films
Australia
8 films
Italy
6 films
Sweden
4 films
English
319 films
French
34 films
Spanish
27 films
Italian
26 films
German
22 films
Russian
17 films
Chinese
8 films
Portuguese
7 films
Japanese
7 films
Latin
6 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Matt’s most liked review

Uncut Gems

★★★★★

It’s just too bad not a single member of the Academy watched this movie. If they had, Sandler would have been the first unanimous choice for Best Actor in the history of the Oscars. What a waste.

More reviews

Matt’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Stop Making Sense
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Disaster Movie
Average weighted rating:

1.0

Most Popular

Inception
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

The Wrestling Road Diaries
Average weighted rating:

3.6

Films Matt watched in 2020

  • Public Speaking
  • Big Business
  • The Parent Trap
  • Guest House
  • The Hard Way
  • The Secret of My Success
  • Diamonds Are Forever
  • The Naked Gun: From the Files of Police Squad!
  • Eraser
  • Ghostbusters
  • Larry David: Curb Your Enthusiasm
  • Galaxy Quest
  • Wonder Woman 1984
  • Minari
  • Wonder Woman
  • Midnight Movies: From the Margin to the Mainstream
  • Monster Hunter
  • The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • The Next Karate Kid
  • Elf
  • The Karate Kid Part III
  • The Karate Kid Part II
  • News of the World
  • Dick Johnson Is Dead
  • Sound of Metal
  • The Nest
  • Nomadland
  • VHYes
  • Beastie Boys Story
  • The Truffle Hunters
  • Lovers Rock
  • Another Round
  • Bloody Nose, Empty Pockets
  • The Mystery of D.B. Cooper
  • The Godfather: Part III
  • Collective
  • Pee-wee's Big Adventure
  • The Rocketeer
  • Midnight Run
  • The Good Dinosaur
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • Soul
  • Lethal Weapon 4
  • The Iron Mask
  • Lethal Weapon 3
  • Martin Eden
  • The New Mutants
  • The 13th Warrior
  • Live Free or Die Hard
  • Die Hard 2
  • Die Hard
  • Totally Under Control
  • The Flintstones
  • Freaky
  • The Predator
  • The Late Shift
  • Austin Powers: International Man of Mystery
  • Zodiac
  • Gone Girl
  • Se7en
  • The Game
  • Mank
  • The Girl with the Dragon Tattoo
  • Citizen Kane
  • Predators
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • Martin Eden
  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
  • David Byrne's American Utopia
  • Cuties
  • The Trial of the Chicago 7
  • Predator 2
  • The Scarlet Letter
  • The Monster Squad
  • Jade
  • Teenage Mutant Ninja Turtles II: The Secret of the Ooze
  • Teenage Mutant Ninja Turtles
  • Mr. Saturday Night
  • It's Pat
  • The Ladies Man
  • Blues Brothers 2000
  • Stuart Saves His Family
  • Gilda Live
  • On the Rocks
  • Superstar
  • A Night at the Roxbury
  • Coneheads
  • Can't Buy Me Love
  • I Married a Witch
  • Predator
  • Antebellum
  • The Turning
  • Darkness
  • I'm Thinking of Ending Things
  • In the Cut
  • Lost Souls
  • Jodorowsky's Dune
  • FearDotCom
  • The Karate Kid
  • Athlete A
  • Batman: Return of the Caped Crusaders
  • Tenet
  • Mulan
  • Mulan
  • Blazing Saddles
  • Bill & Ted Face the Music
  • Bill & Ted's Bogus Journey
  • I'm Thinking of Ending Things
  • Bill & Ted's Excellent Adventure
  • Being John Malkovich
  • I'll Do Anything
  • Monsters, Inc.
  • Class Action Park
  • The Call of the Wild
  • Silent House
  • The Grudge
  • Disaster Movie
  • Dr. T & the Women
  • 78/52
  • Psycho
  • Project Power
  • The Prestige
  • Following
  • Dunkirk
  • The Dark Knight Rises
  • Memento
  • Insomnia
  • Lucky Numbers
  • Eye of the Beholder
  • Edge of Tomorrow
  • Groundhog Day
  • An American Pickle
  • Kiki's Delivery Service
  • Death Becomes Her
  • The Cotton Club
  • One from the Heart
  • Ishtar
  • Groundhog Day
  • Sinbad: Legend of the Seven Seas
  • John Carter
  • Special Effects
  • Prescription: Murder
  • Waterworld
  • Parenthood
  • Matinee
  • Abbott and Costello Meet Frankenstein
  • Blade: Trinity
  • The Invisible Man
  • Blade
  • National Lampoon's Loaded Weapon 1
  • Mo' Better Blues
  • Dances with Wolves
  • Home Alone 2: Lost in New York
  • Postcards from the Edge
  • Tremors
  • Reversal of Fortune
  • Terminator: Dark Fate
  • Palm Springs
  • The Old Guard
  • Looney Tunes: Back in Action
  • Gremlins 2: The New Batch
  • Hamilton
  • Road House
  • Batman Begins
  • Inception
  • Hackers
  • Singin' in the Rain
  • Bacurau
  • Crazy World
  • Shirley
  • The Vast of Night
  • The Assistant
  • Spider-Man: Far from Home
  • Home Alone
  • Get on the Bus
  • The Player
  • Da 5 Bloods
  • Gold Diggers of 1933
  • Artemis Fowl
  • Gymkata
  • The Maltese Falcon
  • Toy Story 2
  • The King of Staten Island
  • Mon Oncle
  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
  • Total Recall
  • Predator
  • Toy Story
  • The Witches of Eastwick
  • Batman Beyond: Return of the Joker
  • The Dick Tracy Special
  • Dick Tracy
  • The Bellboy
  • Park Row
  • The Lovebirds
  • Aladdin
  • Sleepless
  • You Don't Nomi
  • Aliens vs Predator: Requiem
  • AVP: Alien vs. Predator
  • The Last Dance
  • The Predator
  • Nomads

See all 329

World Map

Highly rated films Matt is yet to see

  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • Black Is King
  • The Father
  • Mangrove
  • Shiva Baby
  • Hannah Gadsby: Douglas
  • Summerland
  • Never Rarely Sometimes Always

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more