Melody has logged 446 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Best Little Whorehouse in Texas

The Best Little Whorehouse in Texas

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Ultimate Christmas Present

The Ultimate Christmas Present

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tempest

Tempest

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Yes Virginia, There Is a Santa Claus

Yes Virginia, There Is a Santa Claus

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
David Brent: Life on the Road

David Brent: Life on the Road

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Beach House

Beach House

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Accused

The Accused

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Prancer

Prancer

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Menace on the Mountain

Menace on the Mountain

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Moana

Moana

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
12 Dogs of Christmas: Great Puppy Rescue

12 Dogs of Christmas: Great Puppy Rescue

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The 12 Dogs of Christmas

The 12 Dogs of Christmas

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Nativity!

Nativity!

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Holly and the Ivy

The Holly and the Ivy

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Maverick

Maverick

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Flightplan

Flightplan

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bad Santa 2

Bad Santa 2

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Allied

Allied

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Basquiat

Basquiat

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Eloise at Christmastime

Eloise at Christmastime

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home for the Holidays

Home for the Holidays

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Nell

Nell

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Little Man Tate

Little Man Tate

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Stealing Home

Stealing Home

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Carny

Carny

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Foxes

Foxes

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bugsy Malone

Bugsy Malone

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Freaky Friday

Freaky Friday

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Little Girl Who Lives Down the Lane

The Little Girl Who Lives Down the Lane

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Candleshoe

Candleshoe

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
One Little Indian

One Little Indian

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Contact

Contact

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Huckleberry Finn

Huckleberry Finn

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Tom Sawyer

Tom Sawyer

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Kansas City Bomber

Kansas City Bomber

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry