• The Queen's Gambit

    ★★★½

  • The Haunting of Bly Manor

    ★★½

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★

  • Bill & Ted Face the Music

    ★★★½

  • Hamilton

    ★½

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

    ★★½

  • Emma.

    ★★★★

  • His House

    ★★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★½

  • Little Women

    ★★★½

  • 1917

    ★★★½

  • Jenny Slate: Stage Fright

    ★★★★★

  • Zombieland: Double Tap

    ★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★★

  • Dolemite Is My Name

    ★★★★

  • Joker

    ★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★½

  • It Chapter Two

    ★★½

  • Dora and the Lost City of Gold

    ★★½

  • Rocko's Modern Life: Static Cling

    ★★★★★

  • The Lion King

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★½

  • Midsommar

    ★★★½

  • Danger Close

    ★★★

  • Men in Black: International

    ★★★

  • In My Blood It Runs

    ★★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • Chernobyl

    ★★★★★

  • Bliss

    ★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★

  • Us

    ★★★

  • Booksmart

    ★★★

  • Captain Marvel

    ★★★

  • Loving Vincent: The Impossible Dream

    ★★★★

  • Greener Grass

    ★★★★½

  • Honey Boy

    ★★★½

  • Patricia

  • Black Mirror: Bandersnatch

    ★★½

  • Vice

    ★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • Shrek Retold

    ★★★★★

  • Bird Box

    ★★½

  • On the Basis of Sex

    ★★

  • Ralph Breaks the Internet

    ★★★

  • Bohemian Rhapsody

    ★½

  • They Shall Not Grow Old

    ½

  • Venom

    ½

  • Maniac

    ★★★★½

  • If Beale Street Could Talk

  • Her Smell

    ★★★★★

  • Halloween

    ★★★

  • The Hate U Give

    ★★★★

  • Sierra Burgess Is a Loser

    ★½

  • The Predator

    ★★½

  • The House with a Clock in Its Walls

    ★★★

  • Can You Ever Forgive Me?

    ★★★★

  • Suspiria

    ★★★★

  • A Star Is Born

    ★★½

  • The Favourite

    ★★★★★

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★

  • Mamma Mia! Here We Go Again

    ★★★★★

  • Sharp Objects

    ★★★★★

  • Ant-Man and the Wasp

    ★★

  • Ocean's Eight

    ★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★★★

  • Shoplifters

    ★★★★

  • Climax

    ★★★★½

  • The Kissing Booth

  • Solo: A Star Wars Story

    ★★★