Sven has logged 461 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The FBI Story

The FBI Story

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Keeping Mum

Keeping Mum

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
In Order of Disappearance

In Order of Disappearance

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Pressure Point

Pressure Point

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Harvey

Harvey

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Little White Lies

Little White Lies

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Upside of Anger

The Upside of Anger

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Happy Christmas

Happy Christmas

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Woman of the Year

Woman of the Year

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Destry Rides Again

Destry Rides Again

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Conflict

Conflict

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Born to Be Bad

Born to Be Bad

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Cuban Fury

Cuban Fury

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Sunshine Cleaning

Sunshine Cleaning

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Shadow of the Thin Man

Shadow of the Thin Man

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
White Bird in a Blizzard

White Bird in a Blizzard

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Away We Go

Away We Go

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dirty Rotten Scoundrels

Dirty Rotten Scoundrels

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
St. Vincent

St. Vincent

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The In-Laws

The In-Laws

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mr. Hobbs Takes a Vacation

Mr. Hobbs Takes a Vacation

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Liberal Arts

Liberal Arts

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
King of California

King of California

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
State of the Union

State of the Union

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
You Again

You Again

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Eye for an Eye

Eye for an Eye

1996
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Locke

Locke

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Lone Star

Lone Star

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
What a Way to Go!

What a Way to Go!

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Going in Style

Going in Style

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Mighty Ducks

The Mighty Ducks

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Happythankyoumoreplease

Happythankyoumoreplease

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Fury

Fury

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Judge

The Judge

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Night and Day

Night and Day

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Big Street

The Big Street

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Ice Storm

The Ice Storm

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jersey Girl

Jersey Girl

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
When Strangers Marry

When Strangers Marry

1944
×
★★½
Read the review Edit this entry