• The Power of the Dog

    The Power of the Dog

    ★★★★★

    Who would have thought a shot of a simple hula hoop would be the cinematic image that defined this calendar year. 

    A few days ago I read one of the many missives on the Oxford shooting already jettisoned out to the country like so much ballast. It was the usual hullabaloo that an adolescent mind is not a fully formed mind. Our mind does not take its final form and shape until we reach the ripe old age of 25.…

  • The Beatles: Get Back

    The Beatles: Get Back

    ★★★★

    20 some odd years ago my Mom came to visit me in Minneapolis, she had convinced me to go see Ringo Starr's All Starr Band at the "Taste of Minnesota" on the State Capitol Grounds. In fact, that limey bastard was actually playing on the Capitol steps if I remember right. I was 24 or 25 I think and for some reason I was heavy into the albums Rubber Soul and Abbey Road. I had listened to the Beatles since playing…

  • Invisible Child

    Invisible Child

    ★★★

    Had an incredible evening last night. My first trip to the Trylon Cinema in Minneapolis post-Covid AND my first concert since March of 2020 at venerable rat's nest 7th Street Entry. I also witnessed what I thought was a dead homeless man surrounded by police tape and cops on said 7th Street, but it turns out it was a gunshot victim who later died at the hospital. What a night for a 45 yr old suburban dad!

    Since the bands…

  • The Straight Story

    The Straight Story

    ★★★★★

    A tough guy's Nomadland with 10,000 times the potency.

    Watched this on an airplane coming back from Florida yesterday and was blown away at how much harder this hit at age 45 vs. age 25. Don Draper used to say things need to be "simple, yet significant" and that statement defines this film in every way. Richard Farnsworth induces tears with nearly every quiet gesture and self-effacing declaration. His world is plain and unadorned on the surface, yet cavernous in…

  • Dune

    Dune

    ★★★★

    So the other day was Halloween and like most middle-aged clods I was endlessly scrolling social media looking at people's costumes. These scintillating images included: Zoomers and Millennials posting their dirty party pictures, Gen Xers trying to one up each other with clever pictures of their kids in costume, Boomers doing stupid Boomer things, Pandemic candy chutes are apparently still a thing (I wish I could go to a candy chute that just shoots Prozac and Xanax out of it),…

  • Halloween Kills

    Halloween Kills

    ★★★★★

    Ok here's the deal. I haven't seen this movie yet, but a certain former Letterboxd gadfly has. He has a lot of thoughts on it, enough of them to send me a long intriguing review much like he did with Once Upon A Time in Hollywood, during his last self-imposed LB sabbatical.
    After reading this, it would appear that I should watch this film immediately. Matt says it is streaming for $5 on something called the 'Cock network. I'm all…

  • No Country for Old Men

    No Country for Old Men

    ★★★★★

    High anxiety is a pumpkin patch on a sunny autumn day. As soon as I see the cars lining the rural highway, bleeding out of the dusty parking lot like spilled milk, I know I am in for it. I will stuff the anxiety away, bury it deep down in my solar plexus where it can’t taunt me. As I exit the vehicle I see a 3 foot tall dust devil whipping it’s way towards me and the hellish landscape…

  • The Many Saints of Newark

    The Many Saints of Newark

    ★★★★½

    In the end we all must make our penance to Ray Liotta.

  • Arsenal

    Arsenal

    ★★★★

    I don't know what you people want...
    You pine for the "Rage Cage" and then you give this film 1.8 stars? I can see why you rated The Humanity Bureau so low, even I'll admit Cage was an undercooked Xanax zombie in that one. But this? This is preemo sh*t, I mean this had to be filmed right after the Vegas fight with Vince Neil. As in, Director Steven C. Miller...excuse me AUTEUR Steven C. Miller...drove down the strip in a…

  • Habit

    Habit

    ★★★

    I guess Gavin never found his asshole brother…

  • Factotum

    Factotum

    ★★★★★

    I had a dream the other night. It was a semi-recurring dream I have about Hawaii, but this time was different. In this dream while I was vacationing in Hawaii, it snowed the entire time except the very first day I was there. As I got back to the airport I was like "Well, at least we got the one nice day.", then shrugged and went down the tunnel to get on the plane. The plane was filled with tons…

  • The Suicide Squad

    The Suicide Squad

    ★★★★½

    Are we sure this wasn’t directed by Billy “Mr. Ass” Gunn

    Unless somebody remakes Ang Lee’s Hulk using the puppets from Team America: World Police, there probably won’t be another comic book movie I enjoy more than this. 

    You see kids, THAT’S how you jump a motherfucking shark with style and panache. 

    Now fold up the circus tent Ass Man… and leave town before I change my mind.