Sort by

sam has logged 46 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Cruella

Cruella

2021
×
★★½
Edit this entry  
31
Home Again

Home Again

2017
×
★★★
Edit this entry  
30
Enough Said

Enough Said

2013
×
★★★
Edit this entry  
30
Hawaiian Vacation

Hawaiian Vacation

2011
×
Edit this entry  
30
Baby Boom

Baby Boom

1987
×
★★½
Edit this entry  
26
Behind the Curve

Behind the Curve

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Father of the Bride Part 3 (ish)

Father of the Bride Part 3 (ish)

2020
×
Edit this entry  
24
Father of the Bride Part II

Father of the Bride Part II

1995
×
★★★
Edit this entry  
24
Private Benjamin

Private Benjamin

1980
×
★★½
Edit this entry  
24
Something's Gotta Give

Something's Gotta Give

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
22
WiiWoo

WiiWoo

2019
×
Edit this entry  
20
It's Complicated

It's Complicated

2009
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★★★
Edit this entry  
18
Throw Momma From the Train

Throw Momma From the Train

1987
×
★★½
Edit this entry  
17
Lady in the Water

Lady in the Water

2006
×
★★
Edit this entry  
17
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Protocol

Protocol

1984
×
★½
Edit this entry  
16
Microcosmos

Microcosmos

1996
×
★★★★
Edit this entry  
16
Alfie

Alfie

2004
×
½
Edit this entry  
15
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Liz & Dick

Liz & Dick

2012
×
★★
Edit this entry  
15
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★★½
Edit this entry  
13
What Women Want

What Women Want

2000
×
★★½
Edit this entry  
13
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★½
Edit this entry  
12
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★
Edit this entry  
12
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★½
Edit this entry  
12
Father of the Bride

Father of the Bride

1991
×
★★½
Edit this entry  
10
Hawk Jones

Hawk Jones

1986
×
★★★
Edit this entry  
09
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Edit this entry  
09
Flushed Away

Flushed Away

2006
×
★★
Edit this entry  
08
Just Go with It

Just Go with It

2011
×
★★½
Edit this entry  
08
Ricky Jay and His 52 Assistants

Ricky Jay and His 52 Assistants

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
A Day with the Meatball

A Day with the Meatball

2002
×
Edit this entry  
06
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★
Edit this entry  
06
Scanners

Scanners

1981
×
★★½
Edit this entry  
06
The Brood

The Brood

1979
×
★★★½
Edit this entry  
05
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★½
Edit this entry  
04
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★½
Edit this entry  
04
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★
Edit this entry  
03
Adam Sandler: 100% Fresh

Adam Sandler: 100% Fresh

2018
×
★★★½
Edit this entry  
03
Sleep Has Her House

Sleep Has Her House

2017
×
★★★½
Edit this entry  
03
The BFG

The BFG

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
★★½
Edit this entry  
02
Top Five

Top Five

2014
×
★★★½
Edit this entry