Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Dil Se..

Dil Se..

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bamako

Bamako

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Tongues Untied

Tongues Untied

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Virtuosity

Virtuosity

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Robots

Robots

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Lone Wolf and Cub: Baby Cart at the River Styx

Lone Wolf and Cub: Baby Cart at the River Styx

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Education

Education

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Let Your Heart Be Light

Let Your Heart Be Light

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Miss Juneteenth

Miss Juneteenth

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Day of Destruction

The Day of Destruction

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Residue

Residue

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
Edit this entry  
28
One False Move

One False Move

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Kisapmata

Kisapmata

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Retribution

Retribution

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Q

Q

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Proud Family Movie

The Proud Family Movie

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Black Coal, Thin Ice

Black Coal, Thin Ice

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hell Fest

Hell Fest

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Red Eye

Red Eye

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Loving You

Loving You

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Triple Threat

Triple Threat

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Broken Bird

Broken Bird

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bad Genius

Bad Genius

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ulzana's Raid

Ulzana's Raid

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Kotoko

Kotoko

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Bell from Hell

Bell from Hell

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Fingers

Fingers

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Full Contact

Full Contact

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Fly

The Fly

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Love in the Time of Twilight

Love in the Time of Twilight

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Tenement

Tenement

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Romancing in Thin Air

Romancing in Thin Air

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Finished

Finished

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Craft

The Craft

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Uptight

Uptight

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Knives and Skin

Knives and Skin

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Outbreak

Outbreak

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry