essie has logged 94 entries for films during September 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Underground U.S.A.

Underground U.S.A.

1980
×
★★★★
Edit this entry  
30
Forbidden Joy

Forbidden Joy

1972
×
★★★★
Edit this entry  
30
Some Nudity Required

Some Nudity Required

1998
×
★★★
Edit this entry  
29
París. La Cumparsita

París. La Cumparsita

1972
×
★★★½
Edit this entry  
29
Straight Shooting

Straight Shooting

1917
×
★★★½
Edit this entry  
29
Where Do We Go

Where Do We Go

2018
×
★★½
Edit this entry  
29
Latino Bar

Latino Bar

1991
×
★★★★
Edit this entry  
28
In your star

In your star

2011
×
★★★½
Edit this entry  
28
while we are here

while we are here

2009
×
★★★★
Edit this entry  
28
Warming by the Devil's Fire

Warming by the Devil's Fire

2003
×
★★★½
Edit this entry  
28
To Sleep with Anger

To Sleep with Anger

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Americans

Americans

2012
×
½
Edit this entry  
27
Electric Blues

Electric Blues

2014
×
★★½
Edit this entry  
27
Train Again

Train Again

2021
×
★★★
Edit this entry  
27
Gerorisuto

Gerorisuto

1986
×
★★★
Edit this entry  
26
L'homme nu

L'homme nu

1970
×
★★★½
Edit this entry  
24
Envio 15

Envio 15

2009
×
★★★
Edit this entry  
24
White Heat

White Heat

1949
×
★★★½
Edit this entry  
24
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★
Edit this entry  
24
30 Sound Situations

30 Sound Situations

1975
×
★★½
Edit this entry  
24
Il vaso etrusco

Il vaso etrusco

1968
×
★★½
Edit this entry  
23
1408

1408

2007
×
★½
Edit this entry  
23
Tollhaus

Tollhaus

1979
×
★★★
Edit this entry  
23
Finestra Davanti Ad Un Albero

Finestra Davanti Ad Un Albero

1989
×
★★★½
Edit this entry  
21
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
Edit this entry  
21
Black River Falls

Black River Falls

2017
×
★★½
Edit this entry  
21
Under a Changing Sky

Under a Changing Sky

2014
×
★★★
Edit this entry  
21
Rendezvous in July

Rendezvous in July

1949
×
★★★★
Edit this entry  
21
Old

Old

2021
×
★★★½
Edit this entry  
20
French Cancan

French Cancan

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Re: Entry

Re: Entry

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Conflagration

Conflagration

2017
×
★★★½
Edit this entry  
19
Hospitals For All

Hospitals For All

1948
×
★★★
Edit this entry  
19
The Great Ecstasy of Woodcarver Steiner

The Great Ecstasy of Woodcarver Steiner

1974
×
★★★½
Edit this entry  
19
8MM

8MM

1999
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Bravados

The Bravados

1958
×
★★★
Edit this entry  
18
Daïnah la Métisse

Daïnah la Métisse

1932
×
★★★½
Edit this entry  
18
Speculum

Speculum

2014
×
★★★
Edit this entry  
18
a moment west

a moment west

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
June July

June July

2021
×
★★★½
Edit this entry  
18
Blue Distance

Blue Distance

2021
×
★★★½
Edit this entry  
18
Pilgrimage

Pilgrimage

2021
×
★★½
Edit this entry  
18
Out 1

Out 1

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Connecticut Papoose

Connecticut Papoose

1981
×
★★½
Edit this entry  
17
Three Sketches of Home

Three Sketches of Home

2020
×
★★
Edit this entry  
17
life, like water, flows to greater bodies

life, like water, flows to greater bodies

2021
×
★★★
Edit this entry  
17
Rehearsal

Rehearsal

2019
×
★★½
Edit this entry  
17
Parenthesis

Parenthesis

2021
×
★★★
Edit this entry  
17
Primavera

Primavera

2021
×
★★★
Edit this entry  
16
Pinocchio

Pinocchio

1940
×
★★★★
Edit this entry