• The Love Witch

    ★★★★

  • Tickled

  • Weiner

    ★★★★

  • Sing Street

  • Hunt for the Wilderpeople

    ★★★★½

  • The Revenant

    ★★★★

  • Paternity Leave

    ★½

  • The Good Dinosaur

    ★★★★

  • Hell House LLC

    ★★★½

  • Look Who's Back

    ★★★½

  • Crimson Peak

    ★★★★

  • Beasts of No Nation

    ★★★★½

  • The Martian

  • The Man from U.N.C.L.E.

    ★★★½

  • The Lobster

  • Ant-Man

    ★★★

  • Miss Hokusai

    ★★★½

  • Life

    ★★★★

  • 4th Man Out

    ★★★

  • The Stanford Prison Experiment

  • Dope

    ★★★★½

  • The Witch

    ★★★½

  • World of Tomorrow

    ★★★★★

  • Big Eyes

    ★★★½

  • Ex Machina

  • Kingsman: The Secret Service

    ★★★★

  • Selma

    ★★★★½

  • Over the Garden Wall

    ★★★★½

  • Interstellar

    ★★★★

  • Big Hero 6

    ★★★★

  • Song of the Sea

  • Nightcrawler

    ★★★★½

  • The Imitation Game

    ★★★½

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★½

  • When Marnie Was There

    ★★★★★

  • Maleficent

    ★★★★

  • It Follows

    ★★★★

  • The Way He Looks

    ★★★★½

  • The Lego Movie

    ★★★½

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★½

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★½

  • Frank

    ★★★½

  • Whiplash

    ★★★★

  • The Tale of the Princess Kaguya

    ★★★★½

  • Jack and the Cuckoo-Clock Heart

    ★★★

  • Ida

    ★★★★

  • Gravity

  • Coda

    ★★★★★

  • Stranger by the Lake

    ★★★½

  • Belle

    ★★★★★

  • Les Misérables

    ★★★

  • Django Unchained

    ★★

  • Lincoln

    ★★★★

  • The Perks of Being a Wallflower

    ★★★

  • Beasts of the Southern Wild

    ★★★½

  • Moonrise Kingdom

    ★★★½

  • Easy A

    ★★★½

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★½

  • I Don't Want to Go Back Alone

  • Toy Story 3

  • Boy

    ★★★★½

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★★½

  • A Single Man

    ★★★½

  • Ice Age: Dawn of the Dinosaurs

  • Inglourious Basterds

  • I Killed My Mother

    ★★★★

  • Up

    ★★★★

  • I Love You Phillip Morris

    ★★★½

  • Milk

    ★★★★

  • Ponyo

  • La Maison en Petits Cubes

  • Atonement

    ★★★½