• Eagle vs Shark

  • Ratatouille

    ★★★★★

  • No Country for Old Men

    ★★★★

  • Zodiac

    ★★★★½

  • The Prestige

  • Pan's Labyrinth

    ★★★★★

  • The Devil Wears Prada

  • Marie Antoinette

    ★★★★

  • V for Vendetta

  • Pride & Prejudice

    ★★★★★

  • Walk the Line

  • Brokeback Mountain

    ★★★★★

  • The Life Aquatic with Steve Zissou

    ★★★½

  • Howl's Moving Castle

  • The Incredibles

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★

  • The Pink Mirror

    ★★★

  • Finding Nemo

    ★★★★½

  • The Lizzie McGuire Movie

    ★★★★★

  • Chicago

    ★★★★

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

  • The Princess Diaries

    ★★★½

  • Spirited Away

    ★★★★★

  • Amélie

    ★★★★★

  • Bridget Jones's Diary

    ★★★★

  • Memento

    ★★★★

  • In the Mood for Love

    ★★★★★

  • American Psycho

  • Stuart Little

  • Sleepy Hollow

    ★★★½

  • Fight Club

  • The Sixth Sense

    ★★★★

  • The Prince of Egypt

    ★★★★

  • Rushmore

    ★★★★

  • The Parent Trap

    ★★★★½

  • The Truman Show

  • Cinderella

    ★★★★½

  • Princess Mononoke

    ★★★★★

  • Matilda

    ★★★★

  • Clueless

    ★★★

  • Hum Aapke Hain Koun..!

    ★★★½

  • Pulp Fiction

  • The Lion King

  • Thumbelina

    ★★★★

  • Schindler's List

    ★★★★★

  • Hocus Pocus

    ★★★½

  • Jurassic Park

  • Like Water for Chocolate

  • Reservoir Dogs

  • Coming to America

    ★★★★

  • Killer Klowns from Outer Space

  • Grave of the Fireflies

    ★★★★★

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★★

  • Beetlejuice

  • The Princess Bride

    ★★★★½

  • Manon of the Spring

    ★★★★★

  • Jean de Florette

    ★★★★★

  • Stand by Me

    ★★★★

  • Castle in the Sky

    ★★★★★

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★★

  • Teen Wolf

    ★★★

  • The Goonies

    ★★★½

  • The Breakfast Club

    ★★★½

  • Amadeus

    ★★★★★

  • Scarface

  • Fast Times at Ridgemont High

    ★★★★

  • Victor/Victoria

    ★★★★

  • The Shining

  • Julia

    ★★★★½

  • Jaws

    ★★★★

  • Young Frankenstein

  • Blazing Saddles

    ★★★