• Animal Farm

  • There's No Business Like Show Business

    ★★★½

  • Carmen Jones

    ★★★

  • Rear Window

  • La Strada

    ★★★★★

  • Dial M for Murder

    ★★★★

  • Gentlemen Prefer Blondes

    ★★★

  • Dreamboat

    ★★★½

  • Singin' in the Rain

    ★★★★★

  • Love Nest

    ★★★★½

  • An American in Paris

    ★★★★

  • M

    ★★★★½

  • Sunset Boulevard

    ★★★★½

  • Annie Get Your Gun

  • On the Town

    ★★★

  • The Third Man

    ★★★★½

  • The Three Musketeers

  • The Pirate

    ★★★½

  • My Wild Irish Rose

    ½

  • The Bachelor and the Bobby-Soxer

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★

  • Beauty and the Beast

    ★★★★

  • Anchors Aweigh

    ★★★★

  • Double Indemnity

    ★★★★

  • Stormy Weather

  • Cabin in the Sky

  • Once Upon a Honeymoon

    ★★★½

  • The Major and the Minor

    ★★★

  • Bambi

  • To Be or Not to Be

    ★★★★

  • Casablanca

    ★★★★½

  • Citizen Kane

    ★★★★½

  • The Mark of Zorro

  • The Great Dictator

    ★★★★

  • His Girl Friday

    ★★★★

  • Gone with the Wind

  • The Wizard of Oz

  • The Adventures of Robin Hood

    ★★★

  • Bringing Up Baby

    ★★★★½

  • Snow White and the Seven Dwarfs

  • Modern Times

    ★★★★

  • Top Hat

    ★★★½

  • Zouzou

    ★★★

  • L'Atalante

  • It Happened One Night

  • Flying Down to Rio

    ★★★

  • M

    ★★★★

  • City Lights

  • Show People

    ★★★★

  • Sunrise: A Song of Two Humans

    ★★★★½

  • Metropolis

    ★★★★★

  • The General

    ★★★½

  • The Crazy Ray

    ★★★★

  • Falling Leaves

    ★★★★★

  • A Trip to the Moon

    ★★★★★