Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★
Edit this entry  
15
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Edit this entry  
12
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
★★★½
Edit this entry  
09
Crimes and Misdemeanors

Crimes and Misdemeanors

1989
×
Read the review Edit this entry  
07
Ella Enchanted

Ella Enchanted

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★
Edit this entry  
02
Soul

Soul

2020
×
★★★
Edit this entry  
29
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★★
Edit this entry  
28
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Barbie in the Nutcracker

Barbie in the Nutcracker

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
He-Man and She-Ra: A Christmas Special

He-Man and She-Ra: A Christmas Special

1985
×
★★½
Edit this entry  
24
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★½
Edit this entry  
21
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Pooh's Grand Adventure: The Search for Christopher Robin

Pooh's Grand Adventure: The Search for Christopher Robin

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Barbie Fairytopia: Mermaidia

Barbie Fairytopia: Mermaidia

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★
Edit this entry  
07
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Draughtsman's Contract

The Draughtsman's Contract

1982
×
★★★
Edit this entry  
01
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Rise of the Guardians

Rise of the Guardians

2012
×
★½
Edit this entry  
03
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Edit this entry  
25
The 4th Man

The 4th Man

1983
×
★★½
Edit this entry  
15
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Nine to Five

Nine to Five

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Were the World Mine

Were the World Mine

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★½
Edit this entry  
12
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★
Edit this entry  
08
Heathers

Heathers

1988
×
★★★★
Edit this entry  
07
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Birthday Wonderland

Birthday Wonderland

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Generation X

Generation X

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Avatar

Avatar

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Aristocats

The Aristocats

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry