• Crimes and Misdemeanors

    Crimes and Misdemeanors

    bad

  • Barbie in the Nutcracker

    Barbie in the Nutcracker

    ★★½

    dan didio worked on this movie

  • Ocean's Eight

    Ocean's Eight

    ★★★½

    this movie taught me that sometimes movies are fun to watch even if they're really only about a bunch of beautiful women pulling off a jewel heist and don't have much in the way of character depth or political message. sometimes you can just watch ladies breaking laws and looking lovely and it's fun

  • Pooh's Grand Adventure: The Search for Christopher Robin

    Pooh's Grand Adventure: The Search for Christopher Robin

    ★★★½

    Not a lot of substance but very sweet and heartfelt, also lovely to look at, very pretty colors and nice animation. May leave you with a sort of melancholy

  • The Thing

    The Thing

    ★★★★

    Very scary! I can see why it is a classic. The practical effects were fantastic!

  • Barbie Fairytopia: Mermaidia

    Barbie Fairytopia: Mermaidia

    ★★★★

    lesbian movie

  • Nosferatu

    Nosferatu

    ★★½

    as far as dracula adaptations go, this one really isn't very good. the best thing about this movie is nosferatu himself. his appearance and mannerisms are so unsettling and frightening, totally different from bela lugosi's dracula. i liked how his shadow was shown in the film. the movie has some interesting ideas comparing vampires to plagues and poisonous plants, but the plot is incredibly dull and it doesn't help that the acting is awfully silly at times.

  • Nine to Five

    Nine to Five

    ★★★★½

    amazing film! so funny and creative and clever. i would die for lily tomlin

  • Rear Window

    Rear Window

    ★★★★

    I liked grace kellys pretty dresses

  • Were the World Mine

    Were the World Mine

    ★★½

    I watched it thinking maybe it wouldn’t be as bad as the synopsis made it sound but it was. it was that bad. some of the songs were fun though

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★½

    Just as fantabulous as the title indicates! Such fun aesthetics. I love all of Harley's colorful costumes. The soundtrack is wonderful and just perfect for the film. Harley's fourth-wall breaking and narration are delightful. Each of the 5 main characters (minus the villains) is well-developed with her own narrative, and the actresses are all great. The villains are also interesting in a creepy, sinister way. All of the action scenes are excellent, it's such a treat to watch. Harley's combat…

  • Birthday Wonderland

    Birthday Wonderland

    ★★★½

    Not very engaging in terms of plot or character, but the art is beautiful and the music is terrific. It’s so fun to see all the different landscapes and nature and architecture in the fantasy world. the characters are likable if a little flat. Not a must-see but still pretty enjoyable