Simone has logged 41 entries for films during May 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Divorce Italian Style

Divorce Italian Style

1961
×
★★★½
Edit this entry  
31
Footnote

Footnote

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Exterminating Angel

The Exterminating Angel

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
30
25 Watts

25 Watts

2001
×
★★½
Edit this entry  
29
Kolya

Kolya

1996
×
★★★½
Edit this entry  
27
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Secret in Their Eyes

The Secret in Their Eyes

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Water

Water

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Forgiveness of Blood

The Forgiveness of Blood

2011
×
★★★★
Edit this entry  
25
Before the Rain

Before the Rain

1994
×
★★★½
Edit this entry  
25
Fast Five

Fast Five

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Gangster's Paradise: Jerusalema

Gangster's Paradise: Jerusalema

2008
×
★★★½
Edit this entry  
24
Fast & Furious 6

Fast & Furious 6

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★½
Edit this entry  
20
Five Broken Cameras

Five Broken Cameras

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★
Edit this entry  
19
Secret

Secret

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★
Edit this entry  
18
Four Lovers

Four Lovers

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Ong Bak: Muay Thai Warrior

Ong Bak: Muay Thai Warrior

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Damsels in Distress

Damsels in Distress

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★½
Edit this entry  
12
Once Upon a Time in Anatolia

Once Upon a Time in Anatolia

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hwang Jin Yi

Hwang Jin Yi

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Le Havre

Le Havre

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Married Couple

A Married Couple

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Nothing Personal

Nothing Personal

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Royal Affair

A Royal Affair

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Pain & Gain

Pain & Gain

2013
×
★★★★
Edit this entry  
04
Mud

Mud

2012
×
★★★
Edit this entry  
04
Máncora

Máncora

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Out of Sight

Out of Sight

1998
×
★★★½
Edit this entry  
01
Map of the Sounds of Tokyo

Map of the Sounds of Tokyo

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry