Highest rated films

  • Captain America: The First Avenger

    ★★★★

  • Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

    ★★★★

  • Source Code

    ★★★★

  • Rio

    ★★★★

  • Kung Fu Panda 2

    ★★★

  • Transformers: Dark of the Moon

    ★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★★★

  • Inception

    ★★★★★

  • The Dark Knight

    ★★★★★

  • The Social Network

    ★★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★★

  • Se7en

    ★★★★★

  • Forrest Gump

    ★★★★★

  • The Matrix

    ★★★★★

  • Star Wars

    ★★★★★

  • Black Swan

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★★

  • The Shawshank Redemption

    ★★★★★

  • Zodiac

    ★★★★★

  • WALL·E

    ★★★★★

  • Memento

    ★★★★★

  • A Clockwork Orange

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 80 Films watched
  • 6.7 Average per month
  • 1.5 Average per week

Milestones

First Film

Pirates of the Caribbean: At World's End

Jan 21

Last Film

The Incredible Hulk

Dec 29

Genres, countries & languages

Drama
35 films
Adventure
30 films
Action
30 films
Sci Fi
18 films
Thriller
17 films
Fantasy
14 films
Romance
11 films
Crime
9 films
Comedy
8 films
Animation
8 films
USA
62 films
UK
16 films
France
6 films
China
5 films
Canada
5 films
Germany
5 films
Hong Kong
4 films
Italy
3 films
New Zealand
3 films
Spain
2 films
English
71 films
French
10 films
German
7 films
Chinese
7 films
Italian
7 films
Spanish
5 films
Cantonese
5 films
Polish
2 films
Russian
2 films

Breakdown

2011 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

12 Angry Men
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

3-D Sex and Zen: Extreme Ecstasy
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

Pulp Fiction
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

Beginning of the Great Revival
Average weighted rating:

2.7

Films Frank watched in 2011

  • The Incredible Hulk
  • Return of the Jedi
  • Star Wars
  • The Fighter
  • Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
  • Zodiac
  • Raiders of the Lost Ark
  • Indiana Jones and the Temple of Doom
  • Indiana Jones and the Last Crusade
  • Kung Fu Panda 2
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • Gone with the Wind
  • The Pianist
  • How to Train Your Dragon
  • 8 Mile
  • A Clockwork Orange
  • Oceans
  • Captain America: The First Avenger
  • Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides
  • Source Code
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1
  • The Million Pound Note
  • X-Men Origins: Wolverine
  • X-Men: The Last Stand
  • X2
  • X-Men
  • The Merchant of Venice
  • 3-D Sex and Zen: Extreme Ecstasy
  • Transformers: Dark of the Moon
  • Beginning of the Great Revival
  • The Founding of a Republic
  • The Butterfly Effect
  • Nezha Conquers the Dragon King
  • The Monkey King
  • Let the Bullets Fly
  • The Man from Earth
  • V for Vendetta
  • Léon: The Professional
  • The Legend of 1900
  • Titanic
  • The Pursuit of Happyness
  • Up
  • Avatar
  • The Eagle Shooting Heroes
  • The Wave
  • The Rock
  • Pride & Prejudice
  • Flipped
  • Schindler's List
  • WALL·E
  • 3 Idiots
  • 12 Angry Men
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • The Lion King
  • The Dark Knight
  • Infernal Affairs
  • The Matrix
  • The Silence of the Lambs
  • Memento
  • E.T. the Extra-Terrestrial
  • Gladiator
  • Forrest Gump
  • Se7en
  • Pulp Fiction
  • A Beautiful Mind
  • Winged Migration
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • The Shawshank Redemption
  • Rio
  • Black Swan
  • Fight Club
  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
  • The King's Speech
  • The Devil Wears Prada
  • Saw
  • The Social Network
  • The Prestige
  • Inception
  • Pirates of the Caribbean: At World's End

World map

Highly rated films Frank is yet to see

  • The Phantom of the Opera at the Royal Albert Hall
  • Once Upon a Time in Anatolia
  • The Turin Horse
  • National Theatre Live: Frankenstein
  • Sidewalls
  • Oslo, August 31st
  • Silenced
  • Girl Walk // All Day

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more