Highest rated films

  • The Dark Knight Rises

    ★★★★★

  • Life of Pi

    ★★★★★

  • Lincoln

    ★★★★★

  • The Avengers

    ★★★★

  • The Hobbit: An Unexpected Journey

    ★★★★

  • Prometheus

    ★★★★

  • Les Misérables

    ★★★★

  • Hitchcock

    ★★★★

  • Inglourious Basterds

    ★★★★★

  • The Shining

    ★★★★★

  • The Godfather

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • Back to the Future

    ★★★★★

  • Shutter Island

    ★★★★★

  • Toy Story

    ★★★★★

  • Psycho

    ★★★★★

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★★★★

  • Batman Begins

    ★★★★★

  • The Departed

    ★★★★★

  • Dead Poets Society

    ★★★★★

  • Toy Story 3

    ★★★★★

  • The Godfather: Part II

    ★★★★★

  • Saving Private Ryan

    ★★★★★

  • Harry Potter and the Chamber of Secrets

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 107 Films watched
  • 8.9 Average per month
  • 2.1 Average per week

Milestones

First Film

Warrior

Jan 2

Last Film

Les Misérables

Dec 30

Genres, countries & languages

Drama
56 films
Adventure
32 films
Action
25 films
Comedy
25 films
Thriller
21 films
Fantasy
17 films
Mystery
15 films
History
14 films
Sci Fi
13 films
Family
13 films
USA
83 films
UK
31 films
Germany
11 films
China
8 films
France
8 films
Taiwan
4 films
Canada
4 films
Hong Kong
3 films
Spain
3 films
Japan
2 films
English
97 films
Chinese
14 films
French
14 films
German
8 films
Russian
7 films
Japanese
6 films
Spanish
6 films
Italian
5 films
Latin
4 films
Cantonese
4 films

Breakdown

2012 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

The Godfather
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Resident Evil: Retribution
Average weighted rating:

2.5

Most Popular

Inglourious Basterds
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

Lost on Journey
Average weighted rating:

3.2

Films Frank watched in 2012

  • Les Misérables
  • Downton Abbey: A Journey to the Highlands
  • American Psycho
  • Back to the Future
  • Doodlebug
  • Django Unchained
  • Lost in Thailand
  • Prometheus
  • The Kid
  • The Great Dictator
  • The Hobbit: An Unexpected Journey
  • Lost on Journey
  • Watchmen
  • Back to 1942
  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
  • Life of Pi
  • Hitchcock
  • Charlie and the Chocolate Factory
  • Vertigo
  • To Rome with Love
  • Psycho
  • Lincoln
  • The Holiday
  • Cool Runnings
  • Skyfall
  • Cloud Atlas
  • Looper
  • Resident Evil: Retribution
  • Citizen Kane
  • Rain Man
  • The Amazing Spider-Man
  • The Intouchables
  • The Dark Knight Rises
  • The Dictator
  • Following
  • Lock, Stock and Two Smoking Barrels
  • The Godfather: Part II
  • A Separation
  • Batman Begins
  • Twelve Monkeys
  • The Shining
  • Toy Story 2
  • Toy Story 3
  • Toy Story
  • Gangs of New York
  • Warriors of the Rainbow: Seediq Bale - Part 1: The Sun Flag
  • The Departed
  • The Boat That Rocked
  • 5 Centimeters per Second
  • The Avengers
  • Ghosts of the Abyss
  • Chinatown
  • Inglourious Basterds
  • A.I. Artificial Intelligence
  • Two Brothers
  • A Dangerous Method
  • The Nightmare Before Christmas
  • Carnage
  • Black Hawk Down
  • Fantastic Mr. Fox
  • A Simple Life
  • The People vs. Larry Flynt
  • The Animatrix
  • The Iron Lady
  • Dead Poets Society
  • The Godfather
  • Equilibrium
  • Anonymous
  • Saving Private Ryan
  • Shutter Island
  • Hugo
  • Puss in Boots
  • J. Edgar
  • Enemy at the Gates
  • The Girl with the Dragon Tattoo
  • One Flew Over the Cuckoo's Nest
  • Harry Potter and the Half-Blood Prince
  • Harry Potter and the Order of the Phoenix
  • Harry Potter and the Goblet of Fire
  • The Adventures of Tintin
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
  • Harry Potter and the Chamber of Secrets
  • Midnight in Paris
  • The Lives of Others
  • The Artist
  • Rango
  • Seven Years in Tibet
  • Sherlock Holmes: A Game of Shadows
  • The Monkey King
  • War Horse
  • Monga
  • Iron Man
  • Spider-Man 2
  • Looney Tunes: Back in Action
  • Spider-Man
  • Spider-Man 3
  • Braveheart
  • 2001: A Space Odyssey
  • Tinker Tailor Soldier Spy
  • Flying Swords Of Dragon Gate
  • Sherlock Holmes
  • Moneyball
  • You Are the Apple of My Eye
  • The Flowers of War
  • The Ides of March
  • Warrior

World map

Highly rated films Frank is yet to see

  • Sherlock: The Reichenbach Fall
  • John Mulaney: New in Town
  • It's Such a Beautiful Day
  • Gangs of Wasseypur - Part 2
  • Sherlock: A Scandal in Belgravia
  • Gangs of Wasseypur - Part 1
  • Wolf Children
  • Laurence Anyways

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more