Highest rated films

  • Wheel of Fortune and Fantasy

    ★★★★★

  • What Do We See When We Look at the Sky?

    ★★★★★

  • Zack Snyder's Justice League

    ★★★★

  • Prisoners of the Ghostland

    ★★★★

  • Bad Luck Banging or Loony Porn

    ★★★★

  • In the Same Breath

    ★★★★

  • Introduction

    ★★★★

  • Limbo

    ★★★★

  • Soul

    ★★★★★

  • Tenet

    ★★★★★

  • A Woman Under the Influence

    ★★★★★

  • Godzilla

    ★★★★★

  • Women on the Verge of a Nervous Breakdown

    ★★★★★

  • La Strada

    ★★★★★

  • Wanda

    ★★★★★

  • Ashes of Time

    ★★★★★

  • Throw Down

    ★★★★★

  • King Kong

    ★★★★½

  • Shin Godzilla

    ★★★★½

  • Bad Boys II

    ★★★★½

  • The Quiet Man

    ★★★★½

  • Of Gods and Men

    ★★★★½

  • Labyrinth of Cinema

    ★★★★½

  • Accident

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 90 Films watched
  • 22.5 Average per month
  • 6 Average per week

Milestones

First Film

Sans Soleil

Jan 1

Most Watched

Wheel of Fortune and Fantasy

twice

Last Film

Neon Genesis Evangelion

Apr 14

Genres, countries & languages

Drama
55 films
Action
19 films
Thriller
16 films
Comedy
14 films
Documentary
13 films
Sci Fi
9 films
Horror
8 films
Romance
7 films
Crime
7 films
History
6 films
USA
34 films
Hong Kong
14 films
China
12 films
Japan
7 films
France
6 films
Germany
6 films
Taiwan
5 films
Canada
4 films
UK
4 films
Italy
3 films
English
44 films
Chinese
20 films
Cantonese
16 films
Japanese
8 films
Italian
5 films
Spanish
5 films
German
5 films
French
4 films
Thai
2 films
Korean
2 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 16 Added 35

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Frank’s most liked review

Judas and the Black Messiah

★★

The fact that a big Hollywood studio like Warner Bros made a film about a Maoist “revolutionary” and named him the “black messiah” is probably one of the most ironic things there can be.

More reviews

Frank’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

Neon Genesis Evangelion
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Tom & Jerry
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Soul
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

The Ark

Films Frank watched in 2021

  • Neon Genesis Evangelion
  • La Strada
  • Chinese Odyssey 2002
  • Nina Wu
  • Women on the Verge of a Nervous Breakdown
  • The Human Voice
  • Of Gods and Men
  • Godzilla vs. Kong
  • Godzilla
  • The Ten Commandments
  • King Kong
  • Nobody
  • Dog Day Afternoon
  • It Never Happened
  • Keep Rolling
  • Love Poem
  • The Ark
  • Drifting
  • Lost Course
  • The Courier
  • Zack Snyder's Justice League
  • The Babadook
  • The Quiet Man
  • Do Not Split
  • Septet: The Story of Hong Kong
  • Tenet
  • Following
  • Wanda
  • Chaos Walking
  • The Father
  • Accident
  • I'm Your Man
  • Bad Luck Banging or Loony Porn
  • What Do We See When We Look at the Sky?
  • The 8 Diagram Pole Fighter
  • The Girl and the Spider
  • The Dog Who Wouldn't Be Quiet
  • Wheel of Fortune and Fantasy
  • Limbo
  • Moon, 66 Questions
  • Wheel of Fortune and Fantasy
  • Introduction
  • The Scary of Sixty-First
  • Drift Away
  • Je suis Karl
  • Bloodsuckers
  • A River Runs, Turns, Erases, Replaces
  • Summer Blur
  • The Reunions
  • Rifkin's Festival
  • Tom & Jerry
  • Neapolitan Mouse
  • Hot Soup
  • The Good Woman of Sichuan
  • Despite the Night
  • Wu Hai
  • Ode to the Goose
  • A Writer's Odyssey
  • Dog Bite Dog
  • Ashes of Time
  • Judas and the Black Messiah
  • Love After Love
  • Labyrinth of Cinema
  • Sportin' Life
  • Prisoners of the Ghostland
  • The Most Beautiful Boy in the World
  • In the Same Breath
  • King Kong
  • Shin Godzilla
  • Bad Boys for Life
  • Pretend It's a City
  • Malcolm & Marie
  • Soul
  • A Woman Under the Influence
  • Bad Boys II
  • The Story of Southern Islet
  • Collective
  • The Mad Phoenix
  • Run Hide Fight
  • The White Storm 2: Drug Lords
  • The Grapes of Wrath
  • Throw Down
  • Chasing Dream
  • Pieces of a Woman
  • One Night in Miami...
  • The Bold, the Corrupt and the Beautiful
  • A Sun
  • My Missing Valentine
  • The Cruise
  • Sans Soleil

World map

Highly rated films Frank is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Mass
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • CODA
  • Petite maman
  • On the Count of Three
  • Raya and the Last Dragon
  • Pleasure

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more