tahlia has logged 287 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Why Him?

Why Him?

2016
×
★★★
Edit this entry  
24
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Edit this entry  
12
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Boy in the Striped Pyjamas

The Boy in the Striped Pyjamas

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Election

Election

1999
×
★★★½
Edit this entry  
04
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Blow

Blow

2001
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Crucible

The Crucible

1996
×
★★★½
Edit this entry  
27
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
She's the Man

She's the Man

2006
×
★★★½
Edit this entry  
27
Puncture

Puncture

2011
×
★★★½
Edit this entry  
26
Horns

Horns

2013
×
★★
Edit this entry  
26
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★
Edit this entry  
21
Gattaca

Gattaca

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★★
Edit this entry  
12
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Edit this entry  
12
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★★
Edit this entry  
11
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Edit this entry  
05
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Indignation

Indignation

2016
×
★★★½
Edit this entry  
02
Before the Flood

Before the Flood

2016
×
★★★★
Edit this entry  
30
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Billy Elliot

Billy Elliot

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Incredible Hulk

The Incredible Hulk

2008
×
★★★
Edit this entry  
14
Amanda Knox

Amanda Knox

2016
×
★★★½
Edit this entry  
14
Justin Timberlake + The Tennessee Kids

Justin Timberlake + The Tennessee Kids

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Holes

Holes

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
12
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Nerve

Nerve

2016
×
★★★
Edit this entry  
11
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Ring

The Ring

2002
×
★★★½
Edit this entry  
02
Red Eye

Red Eye

2005
×
★★★
Edit this entry  
01
Shelter

Shelter

2007
×
★★★
Edit this entry  
30
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★★
Edit this entry  
28
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
27
An Education

An Education

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry