tahlia has logged 43 entries for films during April 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ask Me Anything

Ask Me Anything

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★
Edit this entry  
18
Total Eclipse

Total Eclipse

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Dogfight

Dogfight

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
15
I Killed My Mother

I Killed My Mother

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★★
Edit this entry  
13
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
12
127 Hours

127 Hours

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Running on Empty

Running on Empty

1988
×
★★★★
Edit this entry  
11
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ouija

Ouija

2014
×
★½
Edit this entry  
11
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Argo

Argo

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
American History X

American History X

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Weekend

Weekend

2011
×
★★★★
Edit this entry  
10
Gone Baby Gone

Gone Baby Gone

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Stuck on You

Stuck on You

2003
×
★★★
Edit this entry  
07
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
07
My Big Fat Greek Wedding 2

My Big Fat Greek Wedding 2

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Never Let Me Go

Never Let Me Go

2010
×
★★★½
Edit this entry  
06
Reality Bites

Reality Bites

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Rounders

Rounders

1998
×
★★★★
Edit this entry  
05
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Bourne Ultimatum

The Bourne Ultimatum

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Don Jon

Don Jon

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Chasing Amy

Chasing Amy

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Dogma

Dogma

1999
×
★★★★
Edit this entry  
02
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★½
Edit this entry  
02
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Edit this entry