• Léon: The Professional

    ★★★★★

  • The Shawshank Redemption

  • Pulp Fiction

    ★★★★½

  • Forrest Gump

  • The Lion King

  • Reality Bites

    ★★★½

  • What's Eating Gilbert Grape

  • Dazed and Confused

    ★★★★½

  • True Romance

    ★★★★

  • Sleepless in Seattle

    ★★★

  • Home Alone 2: Lost in New York

  • Twin Peaks: Fire Walk with Me

    ★★★★½

  • My Girl

  • Dogfight

    ★★★★

  • My Own Private Idaho

    ★★★★★

  • Edward Scissorhands

  • Home Alone

  • Pump Up the Volume

    ★★★★

  • Wild at Heart

    ★★★½

  • Coming Out

    ★★★★

  • Twin Peaks

    ★★★★½

  • Dead Poets Society

    ★★★★★

  • Heathers

    ★★★★★

  • Running on Empty

    ★★★★

  • Maurice

    ★★★★½

  • Wings of Desire

    ★★★★½

  • The Mosquito Coast

    ★★★½

  • Stand by Me

    ★★★★½

  • Blue Velvet

    ★★★★

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★★

  • My Beautiful Laundrette

    ★★★½

  • Come and See

    ★★★★½

  • The Breakfast Club

    ★★★★

  • Stop Making Sense

    ★★★★½

  • Purple Rain

    ★★★

  • Return of the Jedi

    ★★★★★

  • Pauline at the Beach

    ★★★½

  • The King of Comedy

    ★★★★½

  • Blade Runner

    ★★★½

  • The Empire Strikes Back

  • Star Wars

    ★★★★

  • Suspiria

    ★★★½

  • Dog Day Afternoon

    ★★★★½

  • American Graffiti

  • Willy Wonka & the Chocolate Factory

  • The Jungle Book

  • Persona

    ★★★★½

  • Mary Poppins

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★½

  • Rear Window

    ★★★★½

  • Calamity Jane

    ★★★

  • Summer with Monika

    ★★★½

  • Peter Pan

  • Cinderella

  • Casablanca

    ★★★½

  • Citizen Kane

    ★★★½

  • The Wizard of Oz