Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
L'Eclisse

L'Eclisse

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sublet

Sublet

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Le Bal

Le Bal

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Voyage to Cythera

Voyage to Cythera

1984
×
Edit this entry  
29
Submarine

Submarine

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Calder: Sculptor of Air

Calder: Sculptor of Air

2009
×
Read the review Edit this entry  
28
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Match Factory Girl

The Match Factory Girl

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Amazing Grace

Amazing Grace

1992
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Amazing Grace

Amazing Grace

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
La Femme Nikita

La Femme Nikita

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Yossi & Jagger

Yossi & Jagger

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★½
Edit this entry  
08
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Gummo

Gummo

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★½
Edit this entry  
01
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Total Eclipse

Total Eclipse

1995
×
½
Read the review Edit this entry  
28
L.627

L.627

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Burnt by the Sun

Burnt by the Sun

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Closer

Closer

2004
×
Read the review Edit this entry  
19
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Late Summer Blues

Late Summer Blues

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Dreamers

The Dreamers

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
05
How do Water do

How do Water do

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Noga Can Fly

Noga Can Fly

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Aya: Imagined Autobiography

Aya: Imagined Autobiography

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Exchange

The Exchange

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
24
The Wisdom of the Pretzel

The Wisdom of the Pretzel

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Heathers

Heathers

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Reality Bites

Reality Bites

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Kids

Kids

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Irrational Man

Irrational Man

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Balloon

Balloon

2018
×
★★★½
Edit this entry  
30
Paratroopers

Paratroopers

1977
×
★★★★
Edit this entry  
28
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
18
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Peaches & Cream

Peaches & Cream

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry