• Addicted

  • Nightcrawler

    ★★★★½

  • Guardians of the Galaxy

  • Touch

  • Million Dollar Arm

    ★★★★★

  • Captain America: The Winter Soldier

    ★★★★

  • Neighbors

    ★★½

  • A Girl Walks Home Alone at Night

    ★★★★

  • The Guest

    ★★★★

  • Homefront

    ★★★

  • Thor: The Dark World

  • Prisoners

    ★★★★½

  • Jodi Arias: Dirty Little Secret

  • Iron Man 3

  • Django Unchained

    ★★★★

  • Step Up Revolution

  • The Avengers

  • Captain America: The First Avenger

    ★★★★

  • Friends with Benefits

  • Thor

  • Scream 4

    ★★★★

  • The Social Network

    ★★★★★

  • Iron Man 2

  • I Killed My Mother

    ★★★★½

  • Iron Man

    ★★★★

  • Fred Claus

    ★★★★

  • Superbad

    ★★★★

  • Hairspray

    ★★★★★

  • Spider-Man 3

  • Children of Men

    ★★★★★

  • Snakes on a Plane

  • Brokeback Mountain

    ★★★★★

  • Spider-Man 2

  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

    ★★★★

  • Punch-Drunk Love

    ★★½

  • Legally Blonde

  • Python

  • In the Mood for Love

  • Code Unknown

  • Jack Frost

    ★★★★

  • Halloween H20: 20 Years Later

  • The Battle Over Citizen Kane

  • Home Alone 2: Lost in New York

    ★★★★

  • Daughters of the Dust

    ★★★★

  • The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

    ★★★★

  • Do the Right Thing

    ★★★★★

  • Being There

    ★★★★

  • Alien

  • Stalker

    ★★★

  • Halloween

  • 3 Women

    ★★★★

  • Badlands

    ★★★½

  • PlayTime

    ★★

  • Black Girl

  • Psycho

  • The 400 Blows

    ★★★★

  • The Hidden Fortress

  • The Night of the Hunter

    ★★★★

  • Rear Window

  • Tokyo Story

    ★★★★½

  • Orpheus

    ★★★½

  • Bicycle Thieves

  • The Treasure of the Sierra Madre

    ★★½

  • Meshes of the Afternoon

    ★★★½

  • To Be or Not to Be

    ★★★★

  • Citizen Kane

    ★★★

  • Grand Illusion

    ★★★

  • The Man Who Knew Too Much

    ★★★★

  • M

    ★★★★★

  • City Lights

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★