• Just Jim

    ★★

  • Blush

    ★★½

  • Naomi and Ely's No Kiss List

  • The Intern

  • He Named Me Malala

    ★★★★★

  • Demolition

    ★★½

  • Baba Joon

    ★★★

  • Fire Birds

  • 7 Chinese Brothers

    ★★★

  • Mr. Gaga

    ★★★

  • 7 Days in Hell

  • The Boy and the Beast

    ★★★★

  • Ant-Man

  • The Imp of the Perverse

  • Inside Out

    ★★★★

  • Amok Bamaim

  • The Little Prince

    ★★★★★

  • Louder Than Bombs

    ★★½

  • Avengers: Age of Ultron

  • Dior and I

    ★★★★

  • Rocks that Bleed

  • You're Ugly Too

  • My Skinny Sister

  • Me and Earl and the Dying Girl

    ★★★

  • Dope

    ★★★½

  • World of Tomorrow

    ★★★½

  • Winding

  • Lennon or McCartney

  • Comet

    ★★★★

  • The Trap

    ★★★½

  • The Invisible Boy

    ★★½

  • Over the Garden Wall

  • Our Brother

  • Too Many Cooks

  • A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

    ★★★★★

  • Lucifer

    ★★★★

  • Oscar's Hotel for Fantastical Creatures

  • Killed the Cat

  • Lava

  • Citizenfour

    ★★★★

  • Inherent Vice

  • In the Basement

    ★★★½

  • Saint Laurent

    ★★½

  • Grey Area

  • Fort Bliss

    ★★★

  • Goodnight Mommy

    ★★★★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★★

  • God Help the Girl

    ★★★★

  • Strangers in a Bed

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★½

  • Magic in the Moonlight

  • I Origins

  • Dancing Arabs

  • Gett: The Trial of Viviane Amsalem

    ★★★★½

  • Maleficent

  • Mommy

    ★★★★★

  • Two Days, One Night

  • The Closed Notebook

  • Force Majeure

    ★★★★★

  • The Fault in Our Stars

  • Ballet 422

    ★★★★½

  • Zero Motivation

    ★★★★½

  • Captain America: The Winter Soldier

  • The Decent One

    ★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★½

  • Listen Up Philip

  • What We Do in the Shadows

  • Life Itself

  • Life After Beth

  • Boyhood

    ★★★★★

  • Frank

  • Whiplash