talisencrw (William has logged 78 entries for films during November 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Airport '77

Airport '77

1977
×
★★★½
Edit this entry  
29
Airport 1975

Airport 1975

1974
×
★★★½
Edit this entry  
29
Hero

Hero

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Shaolin Mantis

Shaolin Mantis

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Protector

The Protector

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
27
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Five Venoms

The Five Venoms

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sin City: A Dame to Kill For

Sin City: A Dame to Kill For

2014
×
★★★★
Edit this entry  
24
The 36th Chamber of Shaolin

The 36th Chamber of Shaolin

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
23
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Sin City

Sin City

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Return to the 36th Chamber

Return to the 36th Chamber

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Three Stooges Go Around the World in a Daze

The Three Stooges Go Around the World in a Daze

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mad Monkey Kung Fu

Mad Monkey Kung Fu

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Three Stooges Meet Hercules

The Three Stooges Meet Hercules

1962
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Legend of Drunken Master

The Legend of Drunken Master

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Time Out for Rhythm

Time Out for Rhythm

1941
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Virgin Queen

The Virgin Queen

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Vanishing Point

Vanishing Point

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Outlaws Is Coming

The Outlaws Is Coming

1965
×
★★★★
Edit this entry  
19
Dead of Winter

Dead of Winter

1987
×
★★★★
Edit this entry  
19
Mouse Menace

Mouse Menace

1946
×
★★★★
Edit this entry  
19
Deception

Deception

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
18
A Good Day to Die Hard

A Good Day to Die Hard

2013
×
★★★½
Edit this entry  
18
Audrey Rose

Audrey Rose

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Who's Who in the Zoo

Who's Who in the Zoo

1942
×
★★★★
Edit this entry  
18
In This Our Life

In This Our Life

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Stuff

The Stuff

1985
×
★★★★
Edit this entry  
17
Age of Consent

Age of Consent

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Horse Feathers

Horse Feathers

1932
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
New York Confidential

New York Confidential

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The War of the Worlds

The War of the Worlds

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Monkey Business

Monkey Business

1931
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Scarlet Street

Scarlet Street

1945
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Animal Crackers

Animal Crackers

1930
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Comedy of Terrors

The Comedy of Terrors

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
14
No Orchids for Miss Blandish

No Orchids for Miss Blandish

1948
×
★★★½
Edit this entry  
14
Infernal Affairs III

Infernal Affairs III

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Infernal Affairs II

Infernal Affairs II

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Raven

The Raven

1963
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Cocoanuts

The Cocoanuts

1929
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Thirst

Thirst

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Infernal Affairs

Infernal Affairs

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Frankenstein Unbound

Frankenstein Unbound

1990
×
★★★★
Edit this entry  
11
Shadow of the Vampire

Shadow of the Vampire

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★½
Edit this entry