• Ma Rainey's Black Bottom

    ★★½

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★

  • Tenet

    ★★★

  • The Last Dance

    ★★★★★

  • The Social Dilemma

    ★½

  • Palm Springs

    ★★★

  • Another Day at the Office

    ★★★

  • Joker

    ★★½

  • Marriage Story

    ★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★

  • The Beach Bum

    ★★★★½

  • Captain Marvel

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★½

  • They'll Love Me When I'm Dead

    ★★½

  • The Other Side of the Wind

    ★★★

  • The Old Man & the Gun

    ★★★½

  • The Eyes of Orson Welles

    ★½

  • Ant-Man and the Wasp

  • Avengers: Infinity War

    ★½

  • Black Panther

    ★★★½

  • Thor: Ragnarok

    ★★★

  • Spider-Man: Homecoming

    ★★

  • Girls Trip

    ★★½

  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)

    ★★★½

  • Twin Peaks: The Return

    ★★★★★

  • Okja

    ★★★

  • Princess Cyd

    ★★★★

  • Doctor Strange

    ★★½

  • Nocturama

    ★★★½

  • Twin Peaks: The Missing Pieces

    ★★★

  • The 50 Year Argument

    ★★

  • Listen Up Philip

    ★★★★½

  • Holy Motors

    ★★★★½

  • Life Without Principle

    ★★★★

  • Margaret

    ★★★½

  • The Wise Kids

    ★★★½

  • Goodbye First Love

    ★★★★

  • Margin Call

    ★★★★½

  • Film Socialisme

    ★★★

  • Poetry

    ★★★★½

  • The Hurt Locker

    ★★★★½

  • The Beaches of Agnès

    ★★★★

  • Casino Royale

    ★★★½

  • Idiocracy

    ★★★½

  • Black Book

    ★★★★½

  • Mission: Impossible III

    ★★

  • The World

    ★★★

  • Capturing the Friedmans

    ★★★★½

  • How to Lose a Guy in 10 Days

    ★★

  • From the Other Side

    ★★★

  • The Insider

    ★★★★½

  • The Limey

    ★★★½

  • How Stella Got Her Groove Back

    ★★★

  • The Big Lebowski

    ★★★★★

  • Bad Boys

    ★★½

  • Before Sunrise

    ★★★★½

  • Ashes of Time

    ★★★

  • Grumpy Old Men

    ★★½

  • Dazed and Confused

    ★★★★½

  • Porco Rosso

    ★★★★½

  • Twin Peaks: Fire Walk with Me

    ★★★★★

  • Basic Instinct

    ★★★★½

  • A Brighter Summer Day

    ★★★★½

  • Defending Your Life

    ★★★★

  • Close-Up

    ★★★★★

  • Metropolitan

    ★★★★½

  • Twin Peaks

    ★★★★★

  • Kiki's Delivery Service

    ★★★★½

  • Die Hard

    ★★★★★

  • Distant Voices, Still Lives

    ★★★★½

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★½

  • No Way Out

    ★★½