Highest rated films

  • Before Midnight

    ★★★★★

  • Blue Is the Warmest Color

    ★★★★★

  • The Congress

    ★★★★★

  • Gravity

    ★★★★½

  • Filth

    ★★★★½

  • The Past

    ★★★★½

  • Prince Avalanche

    ★★★★½

  • Prisoners

    ★★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★★★

  • Django Unchained

    ★★★★★

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★★

  • Drive

    ★★★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★★

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★★

  • Pan's Labyrinth

    ★★★★★

  • Schindler's List

    ★★★★★

  • Oldboy

    ★★★★★

  • Rear Window

    ★★★★★

  • Eyes Wide Shut

    ★★★★★

  • Magnolia

    ★★★★★

  • Do the Right Thing

    ★★★★★

  • Twelve Monkeys

    ★★★★★

  • La Haine

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 369 Films watched
  • 30.8 Average per month
  • 7.1 Average per week

Milestones

First Film

The Intouchables

Jan 1

Most Watched

The Wrong Trousers

3 times

Pulp Fiction

3 times

Spring Breakers

3 times

Django Unchained

3 times

High Fidelity

twice

Last Film

Monty Python and the Holy Grail

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
220 films
Comedy
98 films
Thriller
76 films
Action
59 films
Animation
56 films
Crime
56 films
Romance
49 films
Fantasy
40 films
Sci Fi
38 films
Horror
35 films
USA
209 films
France
57 films
UK
43 films
Japan
39 films
Germany
22 films
Italy
15 films
South Korea
13 films
Canada
12 films
Sweden
10 films
Czechia
10 films
English
267 films
French
68 films
Japanese
40 films
Spanish
36 films
German
31 films
Italian
15 films
Korean
15 films
Chinese
9 films
Czech
8 films

Breakdown

2013 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 4 Added 8

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Ole’s most liked review

Pina

★★½

I have mixed feelings about this film. There's some powerful cinematography in the film that complements the intriguing and some times wildly experimental choreography by the legendary Pina Bausch.

But I feel that Wim Wenders' indecisiveness on whether to make this a pure documentation of Bausch's dances, or to makes…

More reviews

Ole’s most liked list

Great 60-90 min films (for those days when you just don't have the energy to watch a 3 hour masterpiece)

Doesn't the title of the list explain it well enough? This is a list of hight quality "short" films. Easy as that.

The quality may differ from person to person, I'm not even a fan of all these films myself. Overall, I think there's more than enough interesting titles here…

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Harakiri
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Hercules in New York
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

Pulp Fiction
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

The Dark Sorcerer
Average weighted rating:

3.3

Films Ole watched in 2013

  • Monty Python and the Holy Grail
  • High Fidelity
  • The Meaning of Life
  • Punch and Judy
  • The Pit, the Pendulum and Hope
  • Lincoln
  • Your Friend the Rat
  • Lifted
  • Ratatouille
  • Sleepless in Seattle
  • Darkness, Light, Darkness
  • Fanny and Alexander
  • Charlie Countryman
  • Virile Games
  • Dimensions of Dialogue
  • Food
  • Jabberwocky
  • Dimensions of Dialogue
  • Harakiri
  • Two-Lane Blacktop
  • The Rocky Horror Picture Show
  • Magnolia
  • It's Such a Beautiful Day
  • Vampyr
  • My Dad Is 100 Years Old
  • The Wrong Trousers
  • In the Mood for Love
  • Good Night, and Good Luck.
  • Cashback
  • The Heart of the World
  • 10 Minutes
  • Ill Manors
  • Synecdoche, New York
  • The Cat Piano
  • The Wrong Trousers
  • Rope
  • La Maison en Petits Cubes
  • A Matter of Loaf and Death
  • A Close Shave
  • The Wrong Trousers
  • A Grand Day Out
  • Beat the Devil
  • Star
  • Presto
  • Vincent
  • Harvie Krumpet
  • It's a Wonderful Life
  • Pulp Fiction
  • Following
  • Bleak Night
  • The 400 Blows
  • Le Doulos
  • Hedgehog in the Fog
  • Le Cercle Rouge
  • Lawrence of Arabia
  • No. 3
  • Safety Last!
  • The Man Who Planted Trees
  • The Messenger
  • The Man Who Planted Trees
  • Metropolis
  • Umshini Wam (Bring Me My Machine Gun)
  • The Flying Car
  • The Passion of Joan of Arc
  • The Telephone Box
  • Sherlock, Jr.
  • The General
  • The Face of Another
  • Dressed to Kill
  • Carrie
  • Heavenly Creatures
  • Le Samouraï
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • Modern Times
  • A Dog's Life
  • The Immigrant
  • Limelight
  • Chaplin
  • Monsieur Verdoux
  • The Human Condition III: A Soldier's Prayer
  • The Human Condition II: Road to Eternity
  • The Human Condition I: No Greater Love
  • Magic Mike
  • The Holy Mountain
  • Jackass Presents: Bad Grandpa
  • Samurai Rebellion
  • Whip It
  • Kagemusha
  • Hercules in New York
  • The Dark Sorcerer
  • Gravity
  • Hour of the Wolf
  • A Few Good Men
  • The Match Factory Girl
  • More
  • The Escapist
  • Kops
  • Don Jon
  • Zero Dark Thirty
  • A Hijacking
  • Captain Phillips
  • The Conversation
  • Seven Psychopaths
  • Blow Out
  • A Scanner Darkly
  • In Bruges
  • Side by Side
  • The Purge
  • Europa
  • 2069: A Sex Odyssey
  • Pina
  • Filth
  • The Grandmaster
  • The Past
  • Fruitvale Station
  • Philomena
  • Prisoners
  • Banaz: A Love Story
  • Downloaded
  • The Wind Rises
  • Blue Is the Warmest Color
  • Simon Killer
  • Manuscripts Don't Burn
  • Grigris
  • Upstream Color
  • Ain't Them Bodies Saints
  • Gravity
  • The Congress
  • Prince Avalanche
  • The Kings of Summer
  • Drinking Buddies
  • I Wish
  • Jeff, Who Lives at Home
  • The Burmese Harp
  • Bernie
  • Epidemic
  • Cliffhanger
  • The Element of Crime
  • Stanley Kubrick: A Life in Pictures
  • Pioneer
  • Fear X
  • Burden of Dreams
  • The Garden of Words
  • Mister Lonely
  • Benny's Video
  • Visitor Q
  • A Man Escaped
  • Grizzly Man
  • Le Trou
  • South Park: Bigger, Longer & Uncut
  • Madadayo
  • Rififi
  • Waking Life
  • Mad Detective
  • Ace Ventura: Pet Detective
  • Code Unknown
  • Before Midnight
  • This Is the End
  • Funny Games
  • Return of the Jedi
  • The Empire Strikes Back
  • Star Wars
  • Dan in Real Life
  • Seeking a Friend for the End of the World
  • A Bronx Tale
  • Barton Fink
  • Last Life in the Universe
  • Anchorman: The Legend of Ron Burgundy
  • Coraline
  • Wings of Desire
  • To the Wonder
  • Anchorman: The Legend of Ron Burgundy
  • The Breakfast Club
  • How Wang-Fo Was Saved
  • Fantastic Planet
  • Little Miss Sunshine
  • Pi
  • Caché
  • Ferris Bueller's Day Off
  • The Chaser
  • Sinister
  • A Cat in Paris
  • The Way Way Back
  • Jiro Dreams of Sushi
  • La Bohème
  • From One Second to the Next
  • The Conjuring
  • Midnight in Paris
  • Stoker
  • Pacific Rim
  • Children Who Chase Lost Voices
  • World War Z
  • Say Anything...
  • Dead Poets Society
  • The Perks of Being a Wallflower
  • Enter the Void
  • 21 & Over
  • Mud
  • Holy Motors
  • Spring Breakers
  • Spring Breakers
  • 8 Mile
  • Exit Through the Gift Shop
  • The Five-Year Engagement

See all 369

World Map

Highly rated films Ole is yet to see

  • Hope
  • Mike Birbiglia: My Girlfriend's Boyfriend
  • Doctor Who: The Day of the Doctor
  • An Adventure in Space and Time
  • A Wolf at the Door
  • Tattoo
  • The Lunchbox
  • Batman: The Dark Knight Returns, Part 2

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more