Highest rated films

  • Horace and Pete

    ★★★★★

  • Arrival

    ★★★★½

  • The Handmaiden

    ★★★★½

  • The Wailing

    ★★★★½

  • Bo Burnham: Make Happy

    ★★★★½

  • David Cross: Making America Great Again

    ★★★★½

  • Train to Busan

    ★★★★

  • Hail, Caesar!

    ★★★★

  • Reservoir Dogs

    ★★★★★

  • The Hateful Eight

    ★★★★★

  • The Big Lebowski

    ★★★★★

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★★

  • Anomalisa

    ★★★★★

  • Black Mirror: White Christmas

    ★★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★½

  • Nightcrawler

    ★★★★½

  • The Witch

    ★★★★½

  • Blue Is the Warmest Color

    ★★★★½

  • Rashomon

    ★★★★½

  • Bone Tomahawk

    ★★★★½

  • It's Such a Beautiful Day

    ★★★★½

  • Martyrs

    ★★★★½

  • World of Tomorrow

    ★★★★½

  • Olive Kitteridge

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 252 Films watched
  • 21 Average per month
  • 4.8 Average per week

Milestones

First Film

Ricky Gervais Live 4: Science

Jan 1

Most Watched

Bo Burnham: Make Happy

3 times

The Babadook

twice

Everything Will Be Okay

twice

Stutterer

twice

World of Tomorrow

twice

Last Film

The Snowman

Dec 27

Genres, Countries & Languages

Comedy
107 films
Drama
102 films
Adventure
47 films
Thriller
37 films
Action
29 films
Animation
28 films
Fantasy
27 films
Family
25 films
Horror
24 films
Sci Fi
21 films
USA
172 films
UK
40 films
France
20 films
Germany
14 films
Canada
9 films
Japan
7 films
Norway
7 films
Austria
4 films
Sweden
4 films
South Korea
4 films
English
218 films
German
18 films
Spanish
16 films
French
15 films
Japanese
9 films
Norwegian
8 films
Russian
8 films
Korean
5 films
Arabic
4 films
Italian
4 films

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 9 Added 17

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Ole’s most liked review

Martyrs

★★★★½

The title "most terrifying film ever" gets tossed around alot... but when it comes to Martyrs. Well, it just fits.

There's a time before seeing Martyrs... and there's a time after. The time before is sweet and innocent, the time after is apathetic and numb. Those hellish 95 minutes, when you're caught in between these two, are just inexplicably gruesome.

More reviews

Ole’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

The Handmaiden
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Hot Bot
Average weighted rating:

1.3

Most Popular

Arrival
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Column

Films Ole watched in 2016

  • The Snowman
  • Home Alone
  • Scrooged
  • Black Mirror: White Christmas
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Money Monster
  • The Jungle Book
  • Train to Busan
  • The Wailing
  • The Neon Demon
  • Reggie Watts: Spatial
  • The African Doctor
  • Lemonade
  • The Magnificent Seven
  • Santa's Workshop
  • Magnus
  • The Goonies
  • Extremis
  • Bill Burr: You People Are All The Same
  • Captain America: Civil War
  • The Boy and the Beast
  • Arrival
  • True Memoirs of an International Assassin
  • Kubo and the Two Strings
  • Sausage Party
  • Finding Dory
  • Finding Nemo
  • Bill Burr: I'm Sorry You Feel That Way
  • Louis C.K.: Live at The Comedy Store
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • Michael Moore in TrumpLand
  • Into the Inferno
  • Donald Trump's The Art of the Deal: The Movie
  • Hannibal Buress: Hannibal Takes Edinburgh
  • Hannibal Buress: Comedy Camisado
  • Demetri Martin: Live (At The Time)
  • Anthony Jeselnik: Thoughts and Prayers
  • David Cross: Bigger and Blackerer
  • Eddie Murphy: Delirious
  • Jimmy Carr: Funny Business
  • Aziz Ansari: Dangerously Delicious
  • Jim Jefferies: Bare
  • Jim Jefferies: Freedumb
  • David Cross: Making America Great Again
  • Superbad
  • Mike and Dave Need Wedding Dates
  • The Happiest Day in the Life of Olli Mäki
  • Tomorrow
  • Swiss Army Man
  • Everybody Wants Some!!
  • The Do-Over
  • American Honey
  • The King's Choice
  • Elle
  • Maggie's Plan
  • Lo and Behold: Reveries of the Connected World
  • The Handmaiden
  • The Settlers
  • The Witch
  • Voyage of Time: Life's Journey
  • Weiner
  • Kon-Tiki
  • Eddie the Eagle
  • The Phenom
  • Cave
  • The Other Guys
  • Semi-Pro
  • Tootsie
  • Sinatra: All or Nothing at All
  • Legends of the Fall
  • Daft Punk Unchained
  • Broken
  • White Chicks
  • Pokémon: The Movie 2000
  • Pokémon: Mewtwo Returns
  • Pokémon: The First Movie - Mewtwo Strikes Back
  • The Hunted
  • Tenacious D in The Pick of Destiny
  • The Land Before Time
  • The Fundamentals of Caring
  • Bee On Guard
  • Out of Scale
  • Michael Jackson's Journey from Motown to Off the Wall
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Green Room
  • The Last King
  • Bo Burnham: Make Happy
  • The Nice Guys
  • Bo Burnham: Words, Words, Words
  • Our Kind of Traitor
  • Shaolin Soccer
  • Zack and Miri Make a Porno
  • Bo Burnham: What.
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Blue Ruin
  • Talking Funny
  • Pootie Tang
  • Louis C.K. Learns About the Catholic Church
  • Highjacker
  • Ice Cream
  • Tomorrow Night
  • Horace and Pete
  • Deadpool
  • Louis C.K.: Oh My God
  • Wild Tales
  • Nightcrawler
  • Gone Girl
  • The Babadook
  • Blue Is the Warmest Color
  • Hot Bot
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1
  • Harry Potter and the Half-Blood Prince
  • Harry Potter and the Order of the Phoenix
  • Harry Potter and the Goblet of Fire
  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
  • Harry Potter and the Chamber of Secrets
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • Rashomon
  • The Babadook
  • Mr Hublot
  • My Neighbor Totoro
  • The Big Lebowski
  • Aferim!
  • The Fool
  • Dreams Rewired
  • Truman
  • Chronic
  • The Room
  • Heart of a Dog
  • Don't Tell Me the Boy Was Mad
  • Ziggy Stardust and the Spiders From Mars
  • The House
  • Experimenter
  • Ixcanul
  • Baskın
  • Carol
  • Embrace of the Serpent
  • Chevalier
  • Kung Fu Panda 3
  • Blue Mountain State: The Rise of Thadland
  • Hail, Caesar!
  • 2012
  • Mojave
  • Margin Call
  • A Most Violent Year
  • Mustang
  • Everything Will Be Okay
  • Stutterer
  • 10 Years
  • Prologue
  • World of Tomorrow
  • Bear Story
  • Day One
  • Stutterer
  • Everything Will Be Okay
  • Friend
  • Ave Maria
  • The Visitor
  • Kingpin
  • Pride and Prejudice
  • Tangerine
  • Maniac Cop
  • Martyrs
  • The Night Before
  • The Pacific
  • Zoolander
  • Ellis
  • The Sacrifice
  • Mildred Pierce
  • Even Dwarfs Started Small
  • Olive Kitteridge
  • The Wave
  • John Adams
  • San Andreas
  • Safe Men
  • You Can Count on Me
  • All Is Bright
  • Infinitely Polar Bear
  • Me and Earl and the Dying Girl
  • Love & Mercy
  • Minions
  • Cold Souls
  • Barney's Version
  • An Education
  • The Simpsons Movie
  • Finders Keepers
  • Rubber
  • American Splendor
  • Masquerade
  • What Happened, Miss Simone?
  • Winter on Fire: Ukraine's Fight for Freedom
  • Daddy's Home
  • Son of Saul
  • American Hustle
  • American Ultra
  • Joy
  • Column
  • Pre Vis Action
  • Queen of the Desert
  • The Intern
  • The Big Short
  • I Smile Back

See all 252

World Map

Highly rated films Ole is yet to see

  • Aquarius
  • My Life as a Zucchini
  • Sense8: A Christmas Special
  • Bad Black
  • 20th Century Women
  • Dou kyu sei – Classmates
  • Sing Street
  • Nise: The Heart of Madness

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more