Highest rated films

  • Eighth Grade

    ★★★★½

  • First Man

    ★★★★½

  • The Tale

    ★★★★½

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★

  • Hereditary

    ★★★★

  • A Quiet Place

    ★★★★

  • Annihilation

    ★★★★

  • Incredibles 2

    ★★★★

  • Spirited Away

    ★★★★★

  • The Florida Project

    ★★★★★

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★★

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★★★

  • First Reformed

    ★★★★★

  • Castle in the Sky

    ★★★★★

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★★★★

  • Judgment at Nuremberg

    ★★★★★

  • Django Unchained

    ★★★★½

  • Inside Out

    ★★★★½

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★½

  • WALL·E

    ★★★★½

  • The Hateful Eight

    ★★★★½

  • Fargo

    ★★★★½

  • The Lion King

    ★★★★½

  • Jaws

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 525 Films watched
  • 43.8 Average per month
  • 10.1 Average per week

Milestones

First Film

Paddington

Jan 2

Most Watched

My Neighbor Totoro

7 times

Moana

6 times

In the Forest of Huckybucky

3 times

Ponyo

3 times

The Night Before Christmas

twice

Last Film

Air Bud

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Animation
245 films
Comedy
211 films
Family
187 films
Drama
140 films
Adventure
107 films
Fantasy
83 films
Action
80 films
Romance
48 films
Thriller
42 films
Sci Fi
37 films
USA
424 films
UK
39 films
Japan
28 films
France
19 films
Germany
16 films
Canada
16 films
Norway
15 films
China
13 films
Netherlands
8 films
Denmark
7 films
English
465 films
Japanese
33 films
Spanish
29 films
French
28 films
German
16 films
Norwegian
12 films
Italian
9 films
Russian
9 films
Arabic
8 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 19 Added 113

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Ole’s most liked review

Flubber

★★★

Robin Williams may very well be the most likeable actor of all time.

More reviews

Ole’s most liked list

Ole’s «Great Movies» list

Inspired by Roger Ebert, these are the movies (and miniseries) I’ve seen, that I’ve rated 4,5 stars or more.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Over the Garden Wall
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

The Emoji Movie
Average weighted rating:

1.2

Most Popular

Black Panther
Average weighted rating:

3.7

Most Obscure

Account and guitar

Films Ole watched in 2018

  • Air Bud
  • The Happytime Murders
  • Fat Albert
  • My Little Pony: Equestria Girls - Friendship Games
  • Rise of the Guardians
  • The Muppet Christmas Carol
  • Christopher's Christmas Mission
  • Santa Swap: Merry Christmas Mr. Andersen
  • Chris Rock: Tamborine
  • Next Gen
  • The Spy Who Dumped Me
  • Father Christmas
  • Slums of Beverly Hills
  • The Night Before Christmas
  • Santa's Workshop
  • The Polar Express
  • Just Friends
  • Cars 3
  • About a Boy
  • Mowgli: Legend of the Jungle
  • A Very Harold & Kumar Christmas
  • Cars 2
  • The Spirit of Christmas
  • I Kill Giants
  • The Miracle Season
  • Tyrel
  • DuckTales: The Movie - Treasure of the Lost Lamp
  • Angela's Christmas
  • The Christmas Chronicles
  • Take the Ball, Pass the Ball
  • White Fang
  • An Evening with Beverly Luff Linn
  • In the Forest of Huckybucky
  • The Night Before Christmas
  • Santa's Workshop
  • Collateral
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Overlord
  • Judgment at Nuremberg
  • Snow White and the Seven Dwarfs
  • Searching
  • Hotel Transylvania 3: Summer Vacation
  • The Stranger
  • The Wizard
  • A Star Is Born
  • Bohemian Rhapsody
  • The Other Side of the Wind
  • They'll Love Me When I'm Dead
  • Coraline
  • Zion
  • Adam Sandler: 100% Fresh
  • The Watch
  • Lady in the Water
  • Private Life
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • My Neighbor Totoro
  • Maniac
  • Incredibles 2
  • Before the Flood
  • First Man
  • Ant-Man and the Wasp
  • Don't Worry, He Won't Get Far on Foot
  • 22 July
  • Robin Hood
  • The Change-Up
  • Burning
  • Hereditary
  • Eighth Grade
  • Under the Silver Lake
  • Tarzan
  • Invasion
  • The Sword in the Stone
  • Shrek
  • The Loneliness of the Long Distance Runner
  • Riley's First Date?
  • Inside Out
  • Mandy
  • The Secret World of Arrietty
  • Brother Bear
  • Beauty and the Beast
  • Battle of the Sexes
  • Ponyo
  • My Neighbor Totoro
  • Alice in Wonderland
  • First Reformed
  • My Neighbor Totoro
  • Flavors of Youth
  • Tag
  • My Neighbor Totoro
  • Larry Crowne
  • My Neighbor Totoro
  • XOXO
  • My Neighbor Totoro
  • Kevin James: Never Don't Give Up
  • Jackie
  • One Hundred and One Dalmatians
  • All the Way
  • Lullaby Land
  • The Cookie Carnival
  • Snakes on a Plane
  • Masterminds
  • Comedy Central Roast of Bruce Willis
  • The Post
  • The Tale
  • Spirited Away
  • Mickey's Steam Roller
  • Building a Building
  • Toot, Whistle, Plunk and Boom
  • Three Orphan Kittens
  • Ferdinand the Bull
  • Mickey's Revue
  • Mickey's Orphans
  • The Castaway
  • The Birthday Party
  • The Karnival Kid
  • Plane Crazy
  • Steamboat Willie
  • Lady and the Tramp
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Peculiar Penguins
  • Hungry Hoboes
  • Music Land
  • Water Babies
  • Lullaby Land
  • Night
  • Funny Little Bunnies
  • Little Red Riding Hood
  • Alice's Wonderland
  • Africa Before Dark
  • Walt Before Mickey
  • Wicked Flying Monkeys
  • You Were Never Really Here
  • The Hare-Brained Hypnotist
  • Gorilla My Dreams
  • Zoom and Bored
  • Stupor Duck
  • Tarzan
  • Hot-Rod and Reel!
  • Hook, Line and Stinker
  • Gee Whiz-z-z-z-z-z-z
  • Fast and Furry-ous
  • Tee for Two
  • Mouse Trouble
  • The Bodyguard
  • The Million Dollar Cat
  • Sufferin' Cats!
  • Bill Maher: Live From Oklahoma
  • Dinner for Schmucks
  • Fine Feathered Friend
  • Dog Trouble
  • Puss Gets the Boot
  • Fraidy Cat
  • Baby Puss
  • The Bowling Alley-Cat
  • Barnyard
  • Moana
  • It
  • The Kissing Booth
  • The Dictator
  • The Jungle Book
  • The House Bunny
  • Extinction
  • Sleeping Beauty
  • Feast
  • In a Heartbeat
  • Grand Canyon
  • Brave Little Tailor
  • A Knight for a Day
  • Ye Olden Days
  • Gone Fishing
  • Inner Workings
  • The Little Matchgirl
  • The Little Mermaid
  • Lou
  • Partysaurus Rex
  • Sanjay's Super Team
  • Lou
  • Toy Story That Time Forgot
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Moana
  • Kingsman: The Golden Circle
  • Duck Duck Goose
  • 10 Things I Hate About You
  • The Lion King
  • Lava
  • The Blue Umbrella
  • La luna
  • Time Travel Mater
  • Small Fry
  • Air Mater
  • Hawaiian Vacation
  • George & A.J.
  • Dug's Special Mission
  • Lifted
  • Mater and the Ghostlight
  • One Man Band
  • Jack-Jack Attack
  • Boundin'
  • Mike's New Car
  • For the Birds
  • Geri's Game
  • Tin Toy
  • Red's Dream
  • Luxo Jr.

See all 525

World Map

Highly rated films Ole is yet to see

  • An Elephant Sitting Still
  • Dirty Computer
  • Ode to Nothing
  • Blindspotting
  • Capernaum
  • Swing Kids
  • The Wild Pear Tree
  • The Wolf House

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more